« Hürriyet.com.tr

Tatilde nereye gidelim ?

Hürriyet Haber
X

Rüyalar diyarında bir gezinti

Kekova-Kaş-Kalkan

ANTALYA'nın kışı da yazdan farksız. Yaz aylarında gizem dolu Kekova'yı görme fırsatı bulamadıysanız, Kaş ya da Demre'den yapılan tekne turlarına katılıp, tarihin binlerce yıllık geçmişiyle tanışabilirsiniz. Labirent gibi bir biri ardına gizlenmiş koylarda zaman tünelinden geçip, binlerce yıl öncesini yaşayabileceğiniz gibi, Kaş'daki Antiphellos'un taş basamaklarına oturup, zeytin dalları arasından Meis'i seyredebilirsiniz. Kalkan ise ayrı bir güzellik. Uçsuz bucaksız Patara kumsalında bu mevsimde denize girilmez. Ama kum yığınlarının arkasına saklanan Patara Antik Kenti'ne bir keşif yürüyüşü yapabilirsiniz. Gün bitiminde ise Kalkan'daki balık lokantalarının birinde günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

KEKOVA

Zaman tünelinden geçip, binlerce yıl önceye gitmeye kararlıysanız yapacağınız ilk iş, Kaş ya da Demre'nin Çayağzı Deltası'ndan bir tekneye binmek olmalı. Güvertesinde oturduğunuz tekne demir alıp, rotayı Kekova'ya çevirdiği an da heyecandan titrediğinizi hissedersiniz. Labirent gibi koylara yaklaştıkça, alışık olmadığınız görüntüler çıkar karşınıza. Küçücük sandalda kürek çeken başı yazmalı kadınlar, sebze, meyveyle tıka basa dolu Demre pazarından dönen kayıklar ve muhteşem Simena. Kaleköy olarak da adlandırılan bu tarih ve doğa cennetinin eğreti iskelesine yaklaştığınızda tanıtık bir tablo çıkar karşınıza. Turizm katalogları ve afişlerle sıkça yayınlanan denizin içindeki anıt mezar ve arkada Simena'nın dünü bugünü. Tepedeki kalenin burçlarından muhteşem bir manzara seyretmek isteyenler, tarihi yapılar ve içiçe girmiş evlerin arasından biraz yokuş tırmanmaları gerekiyor. Buradan, muhteşem Kekova'nın sihirli dünyasını seyredebileceğiniz gibi, dünyanın en küçük tiyatrosunda kendi kendinize pandomim de yapabilirsiniz. Ancak Kekova'yı yaşamak Simena ile bitmiyor. Balıkçı köyü Üçağız'a, Tersane Koyu'na Batıkkent'e ve Aperlai koylarını mutlaka ziyaret etmelisiniz.

KAŞ

Evliya Çelebi'nin ‘‘Nebi Derya’’ diye tanımladığı Kaş, adını Torosların Akdeniz'de bir hilal gibi kıvrılıp, mavi suları kucaklamasından almış. Eski adı Antiphellos olan bu şirin turizm kenti, Yunan adası Meis'in hemen karşısında yer alıyor. Arkeolojik araştırmalarda M.Ö. 6 bin yıllarında var olduğu ortaya çıkan Kaş ve çevresi Likya'nın önemli yerleşim alanları arasında yer alıyor. Çukurbağ Yarımadası'ndaki tapınak ve tiyatro görülmesi gereken güzellikler. Antik çağda henüz sahile inmeyen yöre kavimlerinin kurduğu Pellos Kenti kahin okullarıyla ünlü. Bu okulları bitiren kahinler gelecekten haber verip, kemik falına bakarlardı. Üst tabakadaki kahinler özel mabetlerde yaşarlardı ve halk bunlara büyük saygı gösterirdi. Üst tabaka kahinler, yıldız falına bakıp, rüya tabiri yaparlardı. Bu bölgede yetişen kahin Aristandros, Büyük İskender'in en çok güvendiği kahin olmakla ün yaptı.

KALKAN

Doğanın sessizliğini yaşamak isteyenlerin uğrak yeri Kalkan'dır. Kaş'a 25 km uzaklıktaki bu cennet, mavi yolculuk tutkunlarının da önemli bir uğrak yeri. Mavi Mağara, Güvercinlik Mağarası, Güvercinini Mağarası ve İnbaş Mağarası keşif meraklılarının mutlaka görmesi gereken güzellikler.

Kalkan'a bağlı Gelemiş Köyü'ndeki dünyaca ünlü Patara Antik Kenti bu bölgeye gelenleri adeta büyülüyor. Hristiyan dünyasının ünlü azizi Nikolas'ın doğduğu önemli bir din merkezi olan Patara çok tanrılı dinlerin yanı sıra Hıristiyanlıkta da kutsal sayılıyor. Patara kumsalı, 35 km uzaklıktaki Letoon Antik Kenti'ne kadar uzanır. Antik çağın ana tanrıçası Leto, Letoonludur.

Likya kültüründe kadın kutsaldır. Çocuklar doğduğunda babanın değil ananın soyadını alır, ananın soyağacı takip edilirdi. Anadolu'nun ana tanrıçası Kybele, bu bölgede Leto adını aldı. Zeus'un sevgilisi Artemis ve Apollon'un annesi olan Ana Tanrıça Leto Likya topraklarını korur bereket verirdi.

YARIN: SİDE VE MANAVGAT

Kaynak:

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyayı turlayarak düğün çekimi yapan çift
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Yedi yıldır karavanlarıyla dünyayı geziyorlar
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Çin'deki büyük buz mağarası hiç erimiyor!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Sanal değil gerçek! 30 bin dolar verip kayboluyorsunuz
Hafta sonu Hafta sonu
İstanbul'da saklı cennet: Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi
GezginGezgin
Su ve ateşin şehri: Budapeşte