Tatilciye repo yerine ucuz kredi aranıyor

Hürriyet Haber
13 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 13 Şubat 2000 - 00:01

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Hürriyet'i ziyareti sırasında sektörün sorunlarını, çözüm arayışlarını anlattı. Ulusoy, ‘‘Enflasyon düşüyor. Repo gelirini alıp tatile çıkma dönemi bitti. Yerli turiste ucuz kredi için bankalarla görüşüyoruz’’ dedi.

TÜRKİYE Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, iç turizmi özendirmek amacıyla tüketicilere uygun koşullu tatil kredisi verilmesi için bankalarla görüştüklerini açıkladı. TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ve TÜRSAB Yönetim Kurulu, Hürriyet Gazetesi'ni ziyaret ederek sektörün sorunlarını aktardılar.

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, Yazı İşleri Müdürü Fikret Ercan ve Reklam Grup Başkanı Ayşe Sözeri Cemal ile öğle yemeğinde biraraya gelen Başaran Ulusoy, ‘‘Hürriyet, en zor günlerimizde bile turizm sektörünü yalnız bırakmadı. Ahde vefanın en güzel örneğini gösterdi’’ diye konuştu.

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle tüketicilerden tatil rezervasyonlarını son 10 güne bırakmamalarını isteyen Başaran Ulusoy, şunları dile getirdi:

SON DAKİKAYA KALMAYIN

Bu yıl ve özellikle Kurban Bayramı'nda talebin canlanmasını bekliyoruz. Tüketicilerimiz, bayrama 10 gün kala rezervasyon yaptırmasınlar. Çünkü vize almak, yer bulmak sorun oluyor. Tüketicileri de, hizmet veren seyahat acentalarını da üzen olaylar yaşanıyor. Bayram tatilini değerlendirmeyi planlayan tüketiciler son dakikaya kalmasın.

TÜRSAB olarak bazı bankalarla görüşmeye başladık. Amacımız, bankaların tükecilere uygun koşullarla tatil kredisi vermesi. Enflasyon artık düşüyor, paranızı repoya yatırıp alacağınız nema ile tatil yapma dönemi sona erdi. Bu nedenle hem iç turizmin genişlemesi, hem de tüketiciye uygun imkan sağlanması için Vakıfbank, Koçbank, Dışbank ve Emlak Bankası ile görüşüyoruz.

Geçtiğimiz yıl turizm sektörü için zor bir yıl oldu. Böyle bir dönemde de Hürriyet Gazetesi bize sıcak davranarak hem ticari, hem de manevi alanda destek gösterdi. Ahde vefanın en güzel örneğini gösterdi. Sektörümüz Hürriyet'in bu yaklaşımını unutmayacaktır. Kısa zamanda APO'nun yakalanması, Hizbullah operasyonu gibi turizm sektörünü etkileyecek olayları yaşadık. Ancak, Hürriyet Gazetesi sağduyulu yayınıyla bu zor koşullarda yumuşak bir geçiş sürecinin yaşanmasını sağladı.

Karacaahmet Mezarlığı'nda ödül töreni yapacağız

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Birliğin iç tüzüğünü değiştirmeyi planladıklarını belirterek, acentalara ihracatçı belgesi verilmesini istedi. Ulusoy şöyle konuştu: ‘‘TÜRSAB'ın iç tüzüğünü yenileyerek daha geniş bir alana yayılmayı istiyoruz. Ayrıca, seyahat acentalarına artık ihracatçı belgesi verilmeli. Bu yıl en fazla döviz getiren seyahat acentaları için Lütfi Kırdar'da ödül töreni yapmayacağız. Karacahmet Mezarlığı'nda yapacağız. Çünkü artık dayanacak gücümüz kalmadı. Seyahat acentalarına KOBİ ve ihracatçı statüsü tanınmasını bekliyoruz.’’

Turizm, Türkiye'nin önünü açacak sektör

HÜRRİYET Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök de geçen yıl yaşanan kriz sonrasında ilk olarak otomobil sektörüyle bir araya geldiklerini, ikinci toplantının da TÜRSAB ile gerçekleştirildiğini söyledi. Turizmin, Türkiye'nin lokomotif sektörleri arasında yer aldığını belirten Özkök, şöyle konuştu: ‘‘Turizm, Türkiye'nin önünü açacak, yaşam standartlarını yükseltecek öncü sektörlerden biridir. Turizm sadece ticari bir olay değildir, Türkiye'nin olayıdır. Bu nedenle habercilik refleksimizi kullanırken, turizm sektörünün de beklentilerine duyarlıyız. Türkiye, turizm sektöründe de sorunları aşarak başarıya ulaşacaktır.’’

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı