Gündem Haberleri

  Tatilciler kar çilesi çekiyor

  Hürriyet Haber
  24.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Uzun tatili değerlendirmek için güneye gitmek isteyen tatilciler kar engeliyle karşılaştı. Kar yüzünden Afyon'un İzmir, Ankara ve Antalya ile karayolu bağlantısı önceki akşam kesildi. Geceyi yolda geçiren tatilciler perişan oldu.

  Yoğun kar yağışı nedeniyle Afyon'da karayollarının önceki akşam ulaşıma kapanması yüzünden, özellikle tatile çıkan çok sayıda vatandaş yollarda mahsur kaldı.

  Ramazan Bayramı ve yılbaşının birleştirilmesi sonucu 10 güne çıkan tatili en iyi şekilde değerlendirmek için yola çıkanlar, kar engeliyle karşılaştı. 20 Aralık akşamı başlayan ve aralıklı devam eden kar yağışı nedeniyle Afyon'un İzmir, Ankara ve Antalya ile karayolu bağlantısı önceki akşam saatlerinde kesildi. Afyon-İzmir Karayolu'nun Dumlupınar Rampası, Afyon-Antalya Karayolu'nda Damlalı Boğazı, Başağaç ve Susuz rampaları, Afyon-Ankara Karayolu'ndaki Köroğlu Beli, Afyon-Sandıklı ve Emirdağ-Dörtyol ulaşıma kapandı.

  HER AN KAPANABİLİR

  Bunun üzerine, Afyon Otogarı'ndan yolcu otobüslerinin çıkışına izin verilmezken, özel otomobiller de Afyon yakınlarındaki dinlenme tesislerine çekildi. Karayolları ekiplerinin aralıksız çalışması sonucu sözkonusu yollar dün sabah yeniden ulaşıma açıldı. Yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeniyle çok sayıda trafik kazasının da meydana geldiği kentte, dün sabahtan itibaren şehirlerarası otobüs ve diğer araçlara çıkış izni verildi. Ancak devam eden kar yağışı nedeniyle yol ve rampaların gece yeniden kapanabileceği, bu nedenle akşam saatlerinden itibaren şehirlerarası otobüslerin Afyon'da bekletilebileceği açıklandı.

  Afyon Merkez ile Emirdağ, Çay, Bolvadin, İhsaniye, Şuhut ve Sincanlı ilçelerine bağlı 70'e yakın köy yolu da ulaşıma kapandı. Köy Hizmetleri Bölge Müdürlüğü ekipleri, kapalı yolların açılabilmesi için 10 ekiple aralıksız mücadele veriyor.

  ISPARTA'DA KAR

  Bu yıl ilk kez kar yağan Isparta'da kar kalınlığı kent merkezinde 10, yüksek kesimlerde 40 santimetreye ulaştı. Karla birlikte kentte hava sıcaklığı sıfırın altında 1 dereceye kadar düştü. Yoğun kar yağışı nedeniyle karayolları ekipleri, özellikle Isparta-İstanbul Karayolu üzerindeki Keçiborlu İlçesi'nde buzlanmaya karşı tuzlama çalışması başlattı. Kar yağışı Burdur'da da etkili oldu. Kar kalınlığı şehir içinde 10 santimi bulurken, gece cadde ve sokaklarda yer yer buzlanma meydana geldi. Karayolu ve köy yollarının açık olduğu kentte buzlanmaya karşı sürücüler uyarıldı.

  ANTALYA'DA YAĞMUR

  Ramazan Bayramı ve Yılbaşı nedeniyle tatilcilerin akınına uğrayan Antalya ise dün sabah erken saatlerden itibaren yağmurun etkisi altında kaldı. Şiddetli yağış nedeniyle kentin cadde ve sokaklarında büyük su birikintileri oluştu. Zaman zaman kentiçi trafiğin aksamasına neden olan yağmurun arefe gününe kadar aralıklı olarak süreceği belirtildi. Meteoroloji yetkilileri bayramda ise yağış beklenmediğini açıkladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı