Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tatil yolu, çile yolu oldu

  Hürriyet Haber
  25.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 25.12.2000 - 00:01

  48 saat mahsur kaldılar

  Karakış kötü vurdu. Şeker bayramı ve yılbaşı nedeniyle 10 günlük uzun tatili değerlendirmek için yollara düşenler, çetin kış koşullarının hüküm sürdüğü bölgelerde mahsur kaldılar. Afyon başta olmak üzere yurdun çeşitli bölgelerinde kapanan karayolları, tatil düşlerini kábusa dönüştürdü. Yol üzerindeki oteller, dinlenme tesisleri, kamu binaları ve benzinlikler yetersiz kalınca zor durumdaki tatilcileri yörede yaşayan vatandaşlar evlerinde konuk etti.

  Tatilin başladığı cuma günü akşamından itibaren İstanbul, Ankara gibi büyük kentlerden güneye gitmek isteyen tatilciler Afyon'da ‘‘kar tuzağı’’na yakalandı. Normal günlerde 40 bin aracın seyrettiği ve tatil nedeniyle bu rakamın 100 bine çıkmasının beklendiği Afyon'da, aralıksız yağan kar nedeniyle yollar kapandı. Kentin İzmir, Ankara ve Antalya ile karayolu bağlantısı kesildi. Afyon-İzmir Karayolu'nun Dumlupınar rampası, Afyon-Antalya Karayolu'nda Damlalı Boğazı, Başağaç ve Susuz rampaları, Afyon- Ankara Karayolu'ndaki Köroğlu Beli, Afyon-Sandıklı ve Emirdağ-Dörtyol kesimleri ulaşıma kapandı. Afyon Otogarı'ndan yolcu otobüslerinin çıkışına izin verilmezken, özel otomobiller de Afyon yakınlarındaki dinlenme tesislerine çekildi.

  Afyon kent merkezi ile ilçelerinde binlerce aracın birikmesi üzerine Vali Yardımcısı Faruk Eraslan başkanlığında kriz masası oluşturuldu. Vali Ahmet Özyurt, telsizle kamu misafirhanelerinin tatilcilere açılması emrini verdi. Başta Polis Okulu olmak üzere, Afyon kent merkezi ile Sandıklı, Dinar, Bayat ilçelerindeki tüm resmi misafirhaneler mahsur kalan tatilcilerle dolup taştı. Sadece Polis Okulu'nda geceleyenlerin sayısı 400'ü geçti. Okulun tatilde olması nedeniyle 250 kişilik yatakhane tatilcilere tahsis edilirken, diğerleri geceyi okulun kafeteryasında geçirdi. Bu arada kentteki tüm oteller tamamen doldu, lobilerdeki koltuklarda bile oturacak yer kalmadı.

  UZUN KUYRUKLAR

  Yolu açma çalışmalarını aralıksız sürdüren ve cumartesi günü ulaşımı tek şeritten sağlayan Karayolları ekipleri, gece kapanan yolları açmak için dün de büyük çaba gösterdi. Öğleye doğru, kar yağışının en çok etkili olduğu ve kaza yapan araçların da kapattığı Afyon-Sandıklı yolu tek şeritten yeniden ulaşıma açıldı. Antalya ve Muğla'ya giden tatilcilerden bir bölümü yola çıkarken, buzlanma nedeniyle kayan araçlar, yolun yine tıkanmasına neden oldu.

  JANDARMANIN ÇABASI

  Yoğun trafik ve buzlanma yüzünden risk almak istemeyen çok sayıda tatilci üçüncü günü de Afyon'da geçirdi. Karayolları Genel Müdürlüğü Bakım Daire Başkanı Ahmet Bulut, sıkışıklığın en büyük nedeninin bilinçsiz ve tedbirsiz sürücüler olduğunu vurguladı.

  Sandıklı'da mahsur kalanların barınması için benzinlikler ve dinleme tesisleri yetersiz kalınca jandarma, ilçe merkezindeki tüm lokanta, kafeterya ve fırınları açtırarak mahsur kalan vatandaşların gıda ihtiyaçlarının karşılanmasını sağladı. Çok sayıda vatandaş da jandarma yemekhanesine alınarak kendilerine çay ikram edildi. Çok sayıda kadın ve çocuk, ilçede görev yapan assubayların evlerine götürüldü. İlçe Jandarma Karakol Komutanı Astsubay Kıdemli Başçavuş Hasan Ali Cansu da birkaç aileyi evine götürerek konuk etti.

  KONYA VE ÇEVRESİ

  Kardan Konya'da 89, Aksaray'da da 82 köy yolu ulaşıma kapadı. Saatteki hızı yer yer 60 kilometreyi bulan rüzgár nedeniyle enerji nakil hatları koptu ve birçok yere elektrik verilemedi. Konya-Afyon Karayolu'ndaki Gelemiş Tepesi ile Konya-Antalya karayolundaki Alacabel Mevkii'nde de buzlanma yüzünden trafik zaman zaman aksadı.

  Bolu Dağı açık

  Kar kalınlığı Bolu Dağı'nda 30, Mudurnu-Seben yolunda 15, Abant'ta 20 ve kent merkezinde 10 santimetreye ulaştı. Karayolları ekipleri Bolu Dağı'nı sürekli trafiğe açık tutmaya çalışırken, sürücüler kar yağışı nedeniyle zaman zaman zorlandı. Trafik ekipleri, zincirsiz araçların Bolu Dağı'ndan geçmesine izin vermedi. Buzlanma yüzünden çok sayıda maddi hasarlı kazanın meydana geldiği Gerede-Ankara-Karabük yolunda ise ulaşım güçlükle sağlandı.

  Doğu, gırtlağına kadar kara gömüldü

  Doğu Anadolu Bölgesi'nde kardan ilçe ve köy yolları kapandı. Çıldır başta olmak üzere birçok göl ve nehir dondu. Aşırı buzlanma yüzünden çatılarda oluşan sarkıtların düşmesi sonucu Erzurum'da 5 kişi yaralandı.

  ERZURUM'u Rize'ye bağlayan Ovit Geçidi'nde kar kalınlığı 1 metreye yaklaştı. Zaman zaman kapanan yolda ulaşım tek şeritten sağlanmaya çalışılıyor. Bir hafta önce Atatürk Üniversitesi'nden 10 öğrenciye mezar olan Çat Kirişli kesimi ile Sakaltutan geçitlerinde de buzlama yüzünden trafik zaman zaman aksıyor. Erzurum, Ağrı, Muş, Ardahan ve Kars'ta daha önce ulaşıma kapalı olan 2 bin köy yolunu açma çalışmaları devam ediyor.

  Hakkári kent merkezinde kar kalınlığı 1 metreye, Bitlis'te ise 50 santime ulaştı. Van, Hakkári ve Bitlis'te 320 yerleşim birimiyle ulaşım bağlantısı kesildi. Hakkári'de kar yağışı ve tipi yüzünden enerji nakil hatlarında meydana gelen arızalar yüzünden sık sık elektrikler kesiliyor. Van- Hakkári karayolunun Güzeldere, Van-Bitlis karayolunun da Kuzgunkıran geçitlerinde kar ve tipi nedeniyle ulaşımda zaman zaman aksamalar oluyor.

  SICAKLIK EKSİ 27

  Meteoroloji yetkilileri, dün gece en düşük hava sıcaklığının sıfırın altında olmak üzere Erzurum'da 27, Ağrı'da 21, Kars'ta 17, Ardahan'da 12, Erzincan'da 8, Iğdır'da 4 derece ölçüldüğünü söylediler.

  Adana karayolu tekyönlü

  Adana-Ankara karayolu, Niğde'nin Beştepeler mevkiinde kısmen kapandı. Yaklaşık yarım saat kapanan yol, vatandaşların gayreti ile tek yönlü açıldı. Kayseri kent merkezinde kar kalınlığı 5 santimetreye, Erciyes'te ise 30 santimetreye ulaştı. Hatay'ın İskenderun ilçesi'nde Yarıkkaya Fırtınası, yaşamı olumsuz yönde etkiledi. Önceki gece başlayan ve dün de devam eden fırtınanın hızı, zaman zaman 85 kilometreyi buldu. Enerji nakil hatlarının arızalanması sonucu, kente 18 saat elektrik verilemedi. Yüksek semtlerdeki evlerin televizyon antenleri uçtu, camları kırıldı. Körfezdeki 16 limanda yükleme-boşaltma çalışmaları bir süre aksadı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı