Ege Haberleri

  Tatil yapacaktı cezaevine girdi

  Ali GÜNDOĞAN / MARMARİS, (DHA)
  11.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hollanda’dan ailesiyle Marmaris’e gelmek üzere uçakla yola çıkan Mustafa Koler, insan kaçakçılığı suçundan kesinleşmiş 2 yıl hapis cezası olduğu gerekçesiyle Dalaman Havalimanı’nda yakalanarak, cezaevine konuldu.

  HOLLANDA’da 11 yıldır yaşayıp bir cam fabrikasında çalışan Mustafa Koler (35), eşi Yolanda, kızları Sema (9) ve Lara (6) ile tatil için uçakla memleketi Marmaris’e gitmek üzere yola çıktı. Koler, Dalaman Havalimanı’ndaki kimlik kontrolünde, hakkında insan kaçakçılığı suçundan kesinleşmiş 2 yıl hapis cezası olduğu gerekçesiyle yakalanıp cezaevine gönderildi.

  Suçsuz olduğunu savunduğu yeğeninin eşiyle çocuklarını Marmaris’e getiren dayı Salih Kaya, şunları söyledi:

  "Yeğenimin kimlik bilgilerini kullanarak sahte nüfus cüzdanı çıkaran bir kişiyle dört suç ortağı 2001’de insan kaçakçılığından yakalandı, üç ay hapis yattıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Bu beş kişiye Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi iki yıl hapis cezası verdi. Dört kişi tekrar yakalanıp cezalarını çekerken sahte kimlikli olan kayıplara karıştı. Yani yeğenim, boş yere cezaevine girdi."

  Boş yere yatıyor

  Yolanda Koler de, Kaya’nın sözünü ettiği suçun işlendiği tarihlerde eşinin Hollanda’da bulunduğunu, bunu kanıtlayabileceklerini belirterek şöyle konuştu:

  "Asıl suçlunun parmak izi, eşiminkiyle karşılaştırılsa gerçek ortaya çıkacak. Ancak, ’Hakkında kesinleşmiş ceza var’ diye, avukat tutmamıza bile izin vermiyorlar. Yanlışlık düzeltilmezse boş yere 9 ay cezaevinde yatacak. Türkiye’ye giriş çıkışlarımız, gümrüklerde ve havaalanlarında kayıtlı. O tarihlerde Hollanda’da olduğumuz da belgeli. Buna rağmen derdimizi kimseye anlatamıyoruz. Eşim boş yere hapis yattığı gibi, 10 gün içinde dönemezse oradaki işinden de atılacak."

  Yolanda Koler ve Salih Kaya, Mustafa Koler’in suçsuz olduğunu ispatlamak amacıyla Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü ve savcılığa başvurdu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı