Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Tatil ihtiyaç ama nerede?

<B>İLKBAHARA</B> girdik ama takvime göre. Sokakta adam çevirip ‘Nerede bahar?’ desem bön bön yüzüme bakacağı kesin. Hava ilkbahara benzemiyor. Evde hálá kalorifer yanıyor. Kalın giysilerle çıkıyoruz dışarıya.

Parklarda bahar müjdecileri ortada yok. Fulya ve laleler filizlenmemiş, tek tük ağaçlarda tomurcuklar var, neyin nesi belli değil. Gök karanlık, güneş kimbilir kaç kat bulut kümesinin ötesinde. Meteorolojiye göre sağanak yağmur, sulu karın eli kulağında. Güney eyaletleri aksine ağustos sıcağıyla kavruluyor. Ama göller bölgesi Michigan’dan batıya uzanan Wisconsin, Minnesota’da kar diz boyu, okullar zorunlu tatilde. New York’un bu iklim kuşağında olmadığına şükretmek lazım. Umut verici tek gösterge günlerin uzamakta olduğu.

Ekranda akşam haberlerini dinlerken henüz kucaklayamadığımız ilkbaharı bırakıp yaz mevsimini düşünmeye başladım. Amerika’daki Türkler için yaz tatili önemli bir konu. Anavatanda eş-dostla hasret giderilecek üç-dört haftanın planlaması aylar önceden başlıyor. İstek, heyecan ve stresin karıştığı bir olay bu. Amerika, Avrupa gibi çoluk-çocuğu otomobile doldurup Türkiye’ye götürecek yer değil. Arada koca bir okyanus var. Tek yol bir kıtadan diğerine uçakla gitmek. New York’tan İstanbul’a direkt uçuş 11 saat kadar. Miami, Chicago veya Los Angeles gibi kentlerde yaşayanların üç-altı saat daha eklemesi gerek. Uçak değiştirme sıkıntıları da cabası.

İnsanlarımızın çoğunlukla tatil için yazı tercih etmeleri bilet ücretlerinin en pahalı olduğu aylara rastlıyor. İş bu kadarla kalsa iyi. Türklerin bir kısmı ailelerinin evinde diğerleri ise otelde kalıyor bir süre. Ardından Ege’den Akdeniz’e sahil kıyılarındaki oteller ve tatil köylerine sıra geliyor. Güneyde güneş, deniz ve plajla haşır neşir olmak ayrıca yeni masraflar yüklüyor tatilcilere. Yakınlara hediye için harcamalar da yüklü. Dört kişilik bir ailenin Türkiye tatili için asgari 10 bin doları gözden çıkarması lazım.

Peki Amerikalılar ne yapıyor yaz tatilinde, kaç para harcıyorlar?

*

AMERİKA için yaz tatili, mayısın son, eylülün ilk pazartesi günleri arasındaki zaman dilimi. Kuzey kesimdekiler okulların tatile girmesiyle Florida, Kuzey ve Güney Carolina’ya, Güney California’ya, Karayip Adaları’yla Meksika’ya gidiyorlar. Kavurucu sıcağın hüküm sürdüğü bu yerler ’ölü mevsim’ dönemine girildiği için uçak ücretleri düşük, oteller de her keseye uygun. Deniz kıyısı kent ve ilçelerde, 50-60 dolara oda bulmak mümkün. Mutfaklı daireler 100 dolar civarında. New York’tan Florida ve Karayipler’e uçak ücreti 200 doları geçmiyor.

Ama zenginin tatili farklı. New York, Washington, Boston ve Chicago gibi kuzey kentlerde yaşayan üst tabaka, sinema ve eğlence aleminin ünlüleri ancak kar-kış bastırdığında sıcağın yaşandığı güneye iniyorlar. Yaz aylarını ise New York eyaletinin Atlantik Okyanusu’na mızrak gibi uzanan Long Island’ında, güneşle serin rüzgarın kaynaştığı Hampton ve çevresindeki ilçelerinde geçiriyorlar. Sağlı sollu plajların yer aldığı Long Island bir diğeriyle görkem yarışına girmiş malikaneler, lüks villalarla dolu. Sıcaklar bastırınca yatlarıyla Karayipler’e çıkan, tatil için Avrupa veya Uzakdoğu’ya giden zenginler Long Island’daki malikanelerini üç aylığına kiraya veriyorlar. Emlakçılara göre bu dönemde vasat kira 300 bin doların üstünde. Astronomik rakam değil mi?

*

BİR de süper kiralar var. Bridgehampton’da yedi yatak odalı, on bir banyolu, jimnastik salonu olan özel plajlı malikanenin üç aylık kirası 600 bin dolar. Southhampton’da Henry Ford’un arazisinde inşa edilen modern villa 475 bin, modacı Calvin Klein’ın evi bitişiğindeki malikane 450 bin, aktör Ben Afleck, Jennifer Lopez, Cindy Crawford’un önceki yıllarda kiraladığı, Madonna’nın doğum günü partisi verdiği villanın kirası ise 550 bin dolar. Amatör porno filmleriyle şöhret yapan Paris Hilton’un yatağına girmek isterseniz 375 bin doları gözden çıkarmanız gerekecek. Hilton otelleri várisi genç kadının Southampton’da sahip olduğu sekiz yatak odalı, 11 banyolu evin kirası bu. Kira fiyatına Paris dahil değil tabii.

Bol sıfırlı kira ödemek istemeyenler için satılık kaşaneler de var. Pop-Art sanatçısı Andy Warhol’un 1970’lerde komşu ilçe Montauk’da satın aldığı, Jackie Kennedy, Elizabeth Taylor, Mick Jagger gibi ünlüleri ağırladığı 70’i aşkın odalı ev zinciri satışa sürüldü. Fiyatı ise yalnızca 45 milyon dolar.

Türkiye’de yaz tatili daha hesaplı görünüyor.
X