Tata’nın 197 ülkelik ağına girdi, Niğde’den New York’a uzandı

Yeliz ÖZ
13.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Koç Bilgi Grubu Şirketleri’nden Koç.net, dünyanın önde gelen uluslararası toptan satış ve kurumsal iletişim hizmetleri tedarikçilerinden Tata Group bünyesindeki Tata Communication ile işbirliğine giderek uluslararası hizmet ağını genişletti.

Koç.net Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca, 62 milyar dolarlık portföyü yöneten Tata Grubu’nun Hindistan’ın en büyük holdinglerinden biri olduğuna dikkat çekerken, “Biz de Koç Grubu olarak 55 milyar dolarlık bütünlüğe sahibiz. Asya ve Türkiye’nin iki büyük holdinginin iletişim alanındaki işbirliğini konuşuyoruz” dedi.

THY-Star Alliance örneği

190’dan fazla ülkede operatör, işletme ve son tüketicinin, ses, veri ve yeni nesil hizmet ihtiyaçlarını karşılayan Tata Communications’ın telekomünikasyon çözümleri tedarikçisi olduğuna dikkat çeken Mehmet Ali Akarca, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün geldiğimiz noktada THY’nin Star Alliance ile yaptığı işbirliğinin bir başka çeşidinden bahsediyoruz. Yeni bir ortaklıkla Tata Communications’ın global dünyadaki yatırımlarına erişir aşamaya geldik. İki operatörün ağdan ağa olan bağlantıları (Network to Network Interconnection) her iki şirketin günden güne büyüyen dünya çapındaki hizmet ihtiyaçları doğrultusunda birbirine bağlandı.”

Niğde’den New York’a

Ağdan ağa bağlantı işbirliğine “Niğde’den New York’a iletişim” adını verdiklerini söyleyen Mehmet Ali Akarca, “Bunun avantajı nedir? Bugün Kayseri, Konya veya İstanbul’daki bir işletme dünyanın 197 ülkesinde bir ofis kurduğu zaman veya üretime başladığı zaman ofisini bir gün içinde hayata geçirip aynı ülkede aynı altyapı üzerindeymiş gibi çalışabilecek” diye konuştu. Akarca, Koç.net olarak amaçlarının çok büyük bir yapının parçası olarak gerek Türkiye’deki işletmelere gerekse dünyada Türkiye ile iş yapmak isteyen işletmelere tek bir yapı üzerinden garantili bir şekilde belirli standartlarda hizmet verebilmek olduğunu söyledi.

Yarım milyon km ağa sahip

KOÇ.net Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca, Tata Communications’ın dünya genelinde 250 bin kilometresi kendine ait, 250 bin kilometresi kiralanmış, yarım kilometrelik bir fiber altyapısı olduğunu da vurguladı. Akarca, bu işbirliği ile Koç.net ve tüm müşterilerinin bu ağa erişebilir hale geldiğini söyledi. İşbirliği öncesinde Koç.net’in 67 ülkede müşterilerine Frankfurt üzerinden bağlantı kurduklarına da dikkat çeken Akarca, “Bundan sonra sanki Türkiye’nin içindeki bir ilde hizmet verir gibi dünyanın 300 noktasında Tata Communication ile beraber hizmet vereceğiz” diye konuştu.

Türkiye, Ortadoğu ve Afrika için stratejik önem taşıyor

TATA Communications Başkan Yardımcısı James Walker, genişlemelerini ve büyümelerini gelişmekte olan piyasalarda gerçekleştirmek istediklerine dikkat çekerken, “Bu hedef size neden Koç.net ile işbirliği yaptığımızı daha iyi açıklayabilir” diye konuştu. Tata Communications bünyesindeki şirketlerin gelişmekte olan piyasalara çok büyük talepler içinde olduklarını anlatan James Walker, genişleme hedeflerinde yerel operatörlerle çalışmayı daha uygun bulduklarını söyledi. Türkiye’nin özellikle Ortadoğu ve Afrika’daki yatırımlara ulaşma açısından çok stratejik bir noktada olduğuna dikkat çeken James Walker sözlerini şöyle sürdürdü: “Afrika’nın Doğu ve Batı kıyılarında ve İran Körfezi’nde ciddi kablo yatırımlarımız var. Türkiye’nin Ortadoğu ve Afrika’ya genişlememizde önem taşıyan bir ülke olduğunu görüyoruz. Ayrıca Türkiye’de bankalar, bilişim sistemleri açısından büyük girişimci potansiyeli var. Bunlar sahip oldukları imkanları daha da geliştirmek istiyorlar” diye konuştu.

Koç.net bizi kârlı bir sürece sokacak

TÜRKİYE’de uzun süredir telekomünikasyon şirketleri ile görüşmelerde bulunduklarını anlatan Tata Communications Başkan Yardımcısı James Walker, “Koç.net güçlü bir ortak olarak işimizi destekleyecek ve bizi kârlı bir sürece sokacak. Bizimle benzer özelliklere sahip bir şirket. İnovatif bir yaklaşımı var. Dinamik ve proaktif bir ortağımız var” diye konuştu. James Walker, ortaklıklarının uzun vadede daha da güçleneceğini vurgularken, “Veri merkezi kurma, güvenlik, medya bağlantıları konusunda işbirliğimiz sürecek” dedi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı