Dünya Haberleri

  Taştan mazot çıkaran medyum sahtekármış

  Hürriyet Haber
  29.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Zimbabve’de taştan mazot çıkararak Devlet Başkanı Robert Mugabe’yi bile şaşırtan ve 3 milyon dolar ödül verilen kadın medyumun sahtekar olduğu anlaşıldı.

  Nomatter Tagarira adlı medyum, ekibiyle birlikte dağ başında bir taştan, rafine edilmiş mazot çıkardığını iddia etmişti. Tagarira onlarca kişinin önünde bunu ispatlayınca, yılbaşında 1.7 milyon sterline (4 milyon YTL) denk gelen ama ülkedeki olağanüstü enflasyon nedeniyle bugünkü değeri 700’de birine düşen para ödülüne layık görülmüştü. "Zimbabve’nin 100 yıllık ihtiyacına yetecek kadar mazot çıkarabilirim" diyen modern simyacıya bir de çiftlik hediye edilmişti.

  Devlet, şüpheler üzerine başkent Harare’ye 100 kilometre uzaklıktaki mucize taşa bir teftiş ekibi gönderdi. Tek bir jeolog yeterdi, ama onlarca politikacı ve ordu mensubundan oluşan ekip, "Gerçekten taştan hala mazot çıkıyor. Tankerler birer birer doluyor" diye rapor verdi.

  Kadının foyası ancak 16 ay sonra bir teftiş daha yapılınca meydana çıktı. Uyanık medyum, iç savaşta kırsal kesimde bırakılmış büyük bir mazot deposu bulmuş, dolu olan depoyu bir tepeye gömmüş ve aşağıya doğru tesisat döşemişti. Kalabalık toplanınca bir yardımcısı tepeye çıkıp vanayı açıyor, medyum da aşağıda "taş sağıyordu."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı