Ege Haberleri

EGE

  Taştan döviz çıktı

  Hürriyet Haber
  27 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 27 Aralık 2000 - 00:01

  Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden çıkarılan doğal taşlar Bergama’da işlenerek çeşitli eşyalara dönüşüyor, Avrupa’dan ABD’ye kadar birçok ülkeye ihraç ediliyor.

  ÜLKEMİZİN ihraç ürünleri arasına doğal taşlar da girdi. İzmir'in köklü kuruluşlarından Öztüre Holding, Anadolu'nun çeşitli bölgelerinden çıkarılan taşları işleyip dünyaya ihraç ederek, Türkiye'de bir ilke imza attı.

  Vazodan mobilyaya

  BERGAMA'nın Değirmenboğazı Vadisi'nde, yaklaşık 50 çeşit taşa şekil verdiklerini anlatan Öztüre Taş Sanayi Genel Müdürü Can Öztüre, ‘‘Vazodan yer döşemesine, mobilyaya kadar onlarca çeşit ürün yapıyoruz’’ dedi.

  Zeugma da sırada

  YER döşemeleriyle sehpa ve masa gibi mobilyalara, kiliselerde ve tarihi eserlerdeki motifleri de el emeğiyle işlediklerine dikkati çeken Öztüre, ‘‘Zeugma'yı da bir ürüne işlemek için çalışıyoruz’’ diye konuştu.

  Rakibe de sattık

  TÜRKİYE'nin, doğal taşlarda rakipsiz olduğunu belirten Öztüre, Avrupa ülkeleri ve ABD'nin en büyük pazarları olduğunu, bir kaç yıl öncesine kadar rakip olan Yunanistan ve İtalya'ya bile işlenmiş ürün sattıklarını söyledi.

  Öztüre Taş Sanayi Genel Müdürü Can Öztüre (sağda), ‘‘Özellikle volkanik yörelerden çıkarılan desenli taşlarımız herkesi cezbediyor’’ derken, Bergama'da taşların patronu olan Can İzar da ‘‘Tarihi taşlara evlere taşıyoruz’’ dedi.

  Türkiye çok zengin

  DEPREM kuşağında olan Türkiye'nin doğal taş zengini olduğunu belirten Can Öztüre, ‘‘ABD'de de Türkiye'nin doğal taşlarına ilgi büyük. Bu yıl ABD'nin 3 değişik bölgesinde hediyelik eşya fuarlarına katılacağız’’ dedi.

  İşlenmişi daha kârlı

  KÜTLE doğal taşın metrekübü ortalama 400 dolar, işlendiğinde ise 9 bin doları buluyor. Geçen yıl 600 konteynere yakın ihracat yaptıklarını belirten Öztüre, bu yıl en az 800 konteyner hedeflediklerini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı