ANKARA HABERLERİ

Taşlar dereden bebekler kurstan

Hürriyet Haber
29.03.2016 - 15:34Son Güncelleme :

Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kurslarındaki (BELMEK) taş bebek yapımı kurslarında üretilen bebekler, renkli kıyafetleri, sevimli yüz hatları ile beğeni topluyor. Bebekler, derelerden toplanan taşlar ile hazırlanıyor.

Hürriyet Haber

Geleneksel giysiler içindeki Anadolu insanının tasvir edildiği, masallara, ninnilere konu olmuş taş bebekler, doğadaki çakıl taşlarından üretiliyor. Bebekler, Başkentli kadınların elinde evlerin baş köşelerini süslüyor. BELMEK Sağlık Sokak’taki kurs yerinde 10 yıldır ‘taş bebek’ öğretmenliği yapan Arzu Tınaz, taş bebeklerin geleneksel Türk sanatı olduğunu belirterek, BELMEK’ler aracılığıyla bu özel sanatın daha geniş kitlelere ulaşmasının yolunun açıldığına dikkat çekti. 

İSKELETİ OLUŞTURULUYOR

Taş bebeklerin anatomisinin, doğada bulunan faklı büyüklüklerdeki pürüzsüz çakıl taşlarından oluşturulduğunu belirten Tınaz, “Taşları, derelerin denizlere kavuştuğu yerlerden topluyoruz. Bebeğin baş, gövde, bacak ve kollarını oluşturan taşları tutkalla birbirine birleştirerek iskeleti oluşturuyoruz. Tiplemeye karar verildikten sonra seramik hamurundan yapılan kıyafeti üzerine giydiriyoruz” dedi. Mamak, Altındağ, Çankaya ve Çayyolu bölgelerinde 4 eğitmen tarafından verilen taş bebek kurslarına 223 öğrenci devam ediyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Taşlar dereden bebekler kurstan hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2016 tarihinde saat 15 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Taşlar dereden bebekler kurstan haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı