MALATYA HABERLERİ

Taşkın, "Başkanlık Sistemi, Türkiye’nin Yapısına Uygun Bir Sistemdir"

IHA
25.02.2015 - 17:13Son Güncelleme :

BAŞKANLIK SİSTEMİ, TÜRKİYE'NİN YAPISINA UYGUN BİR SİSTEMDİR

IHA

AK Parti Malatya Milletvekili Aday Adayı Avukat Bayram Taşkın, Türkiye’nin idare şekli bakımından bir dönüm noktasında olduğunu ifade etti.
Genel seçim çalışmalarını sürdüren Taşkın, AK Parti Doğanyol İlçe Teşkilatını ziyaret etti. Ziyarette konuşan AK Parti Doğanyol İlçe Başkanı Ahmet Doşar, AK Parti Malatya Milletvekili Aday Adayı Avukat Bayram Taşkın’ı yakından tanıdıklarını ifade ederek, "Bayram bey teşkilatta tanıdığımız ve sevdiğimiz bir ağabeyimiz. Kendisine çıktığı yolda başarılar diliyorum" dedi.
AK Parti Malatya Milletvekili Aday Adayı Avukat Bayram Taşkın ise, 7 Haziran genel seçimlerinin Türkiye için büyük önem taşıdığını kaydetti.
Demokrasinin, anayasal süreçle taçlandırılması açısından genel seçimin büyük önem taşıdığına değinen Taşkın, "Türkiye’nin demokrasi yolunda ilerlemesi için anayasa kaçınılmazdır. 35 yıldır darbe ürünü bu anayasayla, artık memleket idare edilemez hale gelmiştir. Halkın iradesinin yansımış olduğu TBMM’de 21. yüzyıla yakışır bir anayasayı milletimizle buluşturacağız" diye konuştu.
Taşkın, çözüm süreci konusunda önemli adımların atıldığını da kaydederek, şunları söyledi:
"Hükümetimiz ve iktidarımızın kararlı duruşu, vatandaşımızın güveni ve desteği sayesinde; bugüne kadar nasıl ki bin yıldır birlikte yaşamışsak, inşallah bundan sonrada kıyamete kadar birlikte yaşayacağız. Bu büyük projedir. Bu büyük proje, bünyesinde risklerde barındırmaktadır. Bu büyük projeyi akamete uğratmaya çalışan güçler olacaktır. Hem uluslara arası güçler hem yerli iş birlikçileri. Ancak biz inanıyoruz ki halkımızın o kararlı duruşu hükümete olan güveni sayesinde inşallah bu seçimde de bugüne kadar olduğu gibi hükümetimize ve iktidarımıza büyük destek gideceğine inanıyorum ve hükümetimizde inşallah samimi adımlarla bu süreci başarıya ulaştıracaktır.2015 seçiminin diğer bir önemi Türkiye idare sistemi bakımından artık bir dönüm noktasına gelmiştir. Bunun hukuksal zemini yeni anayasadır ancak ete kemiğe bürünmüş hali de idare şekli bakımından başkanlık sistemidir. Bu da Türkiye’miz için artık kaçınılmaz olmuştur. Parlamenter sistem sürekli beraberinde bir riski de getiriyor. Getirdiği risk koalisyonlar hükümetidir. Bu güçlü liderlerin olduğu zaman olmayabilir ama onun dışında her zaman bu riski bünyesinde getirir. İnşallah başkanlık sistemiyle hem o baraj dediğimiz siyasi partilerin çoğunun zaman zaman muzdarip olduğu sitemden bertaraf olunur. İdarede yargının yasamanın ve yürütmenin saflarının netleştiği bir sistem olur. İdarede karara alma mekanizmasının ve sürecinin daha hızlı ve aktif olduğu bir süreç inşallah başkanlık sistemiyle devreye girmiş olacaktır. Başkanlık sistemi Türkiye’nin sosyolojik yapısına, tarihsel dokusuna uygun bir sistemdir. Dünyada uygulanan modellerde çok başarılı sonuçlarını hep beraber görmekteyiz. İnşallah yeni anayasa ile birlikte başkanlık sisteminde hep beraber tartışacağız. 2015 seçimlerinden sonra ayrı bir taahhüdümüzde devletin tüm mekanizmalarına çöreklenmiş olan bu paralel yapıyı derin güçleri bertaraf etmek olacaktır. Bu da yine hükümetimizin kararlı duruşu ve vatandaşımızın desteği sayesinde olacaktır. Bu saydığım başlıklar nezdinde 2015 seçimleri gerçekten çok önem arz etmektedir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Malatya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Malatya ilinden Taşkın, "Başkanlık Sistemi, Türkiye’nin Yapısına Uygun Bir Sistemdir" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Şubat 2015 tarihinde saat 17 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Taşkın, "Başkanlık Sistemi, Türkiye’nin Yapısına Uygun Bir Sistemdir" haberi güncellenecektir.

MALATYA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:44
 • Guneş
  07:28
 • Öğle
  12:32
 • İkindi
  15:00
 • Akşam
  17:15
 • Yatsı
  18:47
Sayfa Başı