Taşıma tarifeleri revize edilebilir

Hürriyet Haber
26.01.2012 - 15:17 | Son Güncelleme: 26.01.2012 - 15:17

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Azeri Şah Deniz II doğalgazını Avrupa'ya ulaştırması için planlanan Türkiye Anadolu Boru Hattı (TANAP) Projesi'nin yapılma kararın verilmesi durumunda, Nabucco, Türkiye-Yunanistan-İtalya (ITGI) ve TAP boru hatlarının güzergah ve taşıma tarifesini revize etmelerinin gerekeceğini söyledi.

Reuters'ın sorularını yanıtlayan Yıldız, gelinen aşamada Mart ayı sonuna kadar Şah Deniz II konsorsiyumunun,  doğalgazı taşımak için konsorsiyumlardan gelen teklifleri değerlendirmeyi tamamlayacağını belirterek, "Konsorsiyum bu noktada tarifelere de bakacak ve buna göre bir değerlendirme yapacak. Bu noktada TAP, ITGI veya Nabucco projelerinden birinin teklifi kabul edilebilir. Doğalgazı vermek için TANAP da seçilebilir. Bu değerlendirme tamamen konsorsiyuma kalmış durumda. Konsorsiyum hangi projeyi fizibl bulursa bunun yapılması noktasında adımlar atılabilir. Konsorsiyum eğer TANAP'ı daha fizibl ve yapılabilir bulursa Nabucco, TAP ve ITGI'nin hem  güzergahlarını hem de taşıma tarifesini revize etmeleri gerekiyor."

TANAP'ın temelinin 2013 sonunda atılmasının ve 2017 yılında da devreye girmesini öngördüklerini kaydeden Yıldız, "Kapasite ise gaz bulunabildiği ölçüde 30 milyar metreküp olarak öngörülüyor" diye konuştu.

Yıldız, TANAP'ın hayata geçmesi durumunda, bölgeden doğalgaz taşımak isteyen boru hattı projelerinin bu gazı Bulgaristan ya da Yunanistan sınırından alacaklarını kaydederek, "Bu doğalgazın sınırdan alınması kendi hedeflerine ulaşma konusunda katkı sağlayacak" diye konuştu.

"TANAP öyle bir proje durumunda ki, Avrupa Birliği'nin ve farklı dinamiklerin paydaşını oluşturuyor" diyen Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Projelere ilişkin teknik çalışmalar elbette devam ediyor ancak asıl önemli olan TANAP'ın diğer projeleri kucaklayan ve onların önünü açan bir yapısının olması. AB üyesi ülkelerin de bu projelerin hayata geçmesi aşamasında yapıcı olması gerekli. AB, Türkiye'nin tam üyelik müzakerelerinde enerji başlığını halen açmamış olmasına rağmen Türkiye AB'nin enerji ihtiyacının ve arz güvenliğinin sağlanması noktasında büyük bir sorumluluk üstleniyor. Türkiye ortaya koyduğu yaklaşımlarla sorunların giderilmesine katkı sağlamayı amaçlıyor."

Yıldız, Türkiye'nin bütün projelere destek verdiğini belirterek, "Tüm doğalgaz boru hattı projelerinde yol Türkiye’ye çıkıyor" dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı