Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Taşı atan çıkarsın

  Hürriyet Haber
  06 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 06 Eylül 1998 - 00:01

  Başbakan Yılmaz, CHP'de bir çok kişinin erken seçim istemediğini belirterek, ‘‘Erken seçim kararı kuyuya atılmış bir taşsa, o taşı çakırmak da, taşı atana düşer’’ dedi. Yılmaz, ‘‘Baykal, bize şart dayattı. Hükümet olarak, Meclis'in desteğine muhtaç olduğumuzdan kabul ettik. 18 Nisan'da iki seçim birarada yapılacaktır. Bundan kim kazançlı, kim zararlı çıkacak o zaman görülecektir’’ diye konuştu.

  Başbakan Mesut Yılmaz, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın seçimin iptal edilmesine karşı çıkan sözlerine yanıt verirken, CHP'de bir çok kişinin erken seçimin yanlış olduğunu düşündüğünü belirterek, ‘‘Eğer hakikaten bu endişe haklıysa, erken seçim kararı kuyuya atılmış bir taşsa, o taşı çıkarmak da evvela taşı atana düşer’’ dedi.

  Yılmaz, gezisinin son durağında İnönü Üniversitesi'nde önceki gece geç saatlerde düzenlediği basın toplantısında, seçimin ertelenmesi ile ilgili sözlerine açıklık getirdi. Yılmaz, şunları söyledi:

  ‘‘Gaziantep'te Büyükşehir Belediye Başkanı konuşmasında, benden bir talepte bulundu. Erken seçim kararını yeniden gözden geçirmemizi, bu kararın uygulanması, yani genel seçimlerle yerel seçimlerin yapılması halinde, ülkede siyasi bir kaos yaşanacağını iddia etti. Bunun çözümünü de bizden talep etti. Ben de kendisine cevaben böyle bir talebin muhatabının biz olmamamız gerektiğini, asıl muhatabının bizi erken seçim kararına zorlayan siyasi parti olduğunu ifade ettim. Hakikaten CHP'li bir büyükşehir belediye başkanı bu endişeleri taşıyor ve bu talebi dile getiriyorsa bunun kendi partisine yönelik olması lazım.’’

  Yılmaz, söylediklerinin her zaman dile getirdiği şeyler olduğunu ifade ederken, CHP'nin, iki seçimin birarada yapılması konusundaki ısrarından vazgeçmesi durumunda, parti açısından ya da ülke açısından kendilerine bir değişiklik önerisi gelirse, bunu değerlendireceklerini söylediğini anımsattı. CHP'nin böyle bir teklifini ‘‘Kabul ederiz’’ demediğini vurgulayan Yılmaz, CHP'den gelecek her öneriyi değerlendirmek durumunda olduklarını belirtti. Yılmaz, sözlerinin sadece bu konuyu değerlendirmekten ibaret olduğunu kaydederek, ‘‘Basında bu öneriyi ben gündeme getirmişim gibi yansıtıldı. Benim söylediğim, daha önceki söylediklerimden farklı bir şey değildir’’ dedi.

  CHP'LİLER İSTEMİYOR

  CHP'de sadece Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı'nın değil, birçok milletvekili ve parti yöneticisinin aynı görüşte olduğunu savunan Yılmaz, bazı milletvekillerinin erken seçim tarihinin değiştirilmesiyle ilgili yasa önerisi hazırladıklarını anımsatılması üzerine de, erken seçimle ilgili tartışma ve önerileri, bu çalışmayı yapanlara sormak gerektiğini söyledi. Yılmaz, ‘‘Hangi sebepten dolayı; ülke açısından mı, kendileri açısından mı bakıp bu değişiklik teklifini getiriyorlar, onlara sormak lazım. Biz, böyle bir tartışmayı gündeme getirme taraftarı değiliz. Parti olarak da biz hiçbir zaman böyle bir öneri ve teklifte bulunmayacağız’’ dedi. Yılmaz, CHP'den böyle bir öneri gelmesi durumunda ise bu teklifi değerlendireceklerini belirtti.

  SEÇİM FORMÜLÜ

  Yılmaz, sorular üzerine iki seçimin birarada olmamasının yolunun, yerel seçimlerin yapılacağı tarihe kadar, bir erken seçim kararı alınmama olduğunu söyledi. Mahalli seçimlerin zamanında yapılması durumunda, ondan sonra Meclis dilediği tarihte bir erken seçim kararı alabileceğini kaydeden Yılmaz, kendilerinin tercihinin de bu yönde olduğunu anımsattı. Yılmaz, CHP'nin hükümete destek vermeyi erken seçim tarihinin geçen yasama döneminde belirlemesi şartına bağlamasının kendilerini böyle bir karar almaktan alıkoyduğunu anlattı. Yılmaz, şöyle devam etti:

  ‘‘Dolayısıyla ben, böyle bir tartışmanın içinde değilim. Parti olarak bizim böyle bir talebimiz de yok. Biz, bütün bu görüşlerimizi, bütün bu uyarılarımızı zamanında Sayın Baykal'a söyledik. Sayın Baykal bunları bile bile, bize bu şartı dayattı. Hükümet olarak, Meclis'in desteğine muhtaç olduğumuz için bunu kabul ettik. Şimdi aynı partinin, velevki bir büyükşehir belediye başkanından gelsin, iki seçimin birarada yapılmaması, erken seçimin ileri bir tarihe bırakılması talebiyle gelmesi, anlaşılması güç bir husustur. 18 Nisan'da iki seçim birarada yapılacaktır. Bundan kim kazançlı, kim zararlı çıkacak o zaman görülecektir.’’

  Baltalılara hiç güvenmem

  Yılmaz, FP Lideri Recai Kutan'ın ‘‘Baltaları gömdük, ateşkes ilan ettik’’ sözlerine güvenmediğini belirtti. Yılmaz, şunları söyledi: ‘‘Siyasette balta kullananlara hiçbir zaman güvenmem. Bugün gömseler bile, yarın çıkarabilirler demektir. Ben, siyasette hiç balta kullanmadım. Siyasetçinin baltası kişiliğidir, tavırlarıdır, tutumudur. Aslında espri yaparken gerçek niteliklerini dışa vurmuşlardır.’’

  Türban uyarısı

  Yılmaz, türban konusunun kamuoyunda bir siyasi istismar olarak gündeme getirilmek istendiğine dikkati çekerek, bundan rahatsızlık duyduğunu söyledi. Yılmaz, ‘‘Herkese huzuru bozacak, üniversitelerde eğitim ortamını tehlikeye atacak davranışlarda bulunmama çağrısı yapıyorum. Gençlerimiz, bazı siyasi partiler tarafından kullanılmak istenmektedir.Bu konuda eğer bir sorumlu aranıyorsa, bu sorumlu zamanında (Üniversite hocaları türbanlı talebelere selam duracaklar) diyenlerde aranmalıdır’’ dedi.

  Polise destek olurum

  Yılmaz, görevlerinin devlet organlarına gerekli desteği vermek suretiyle gerçeklerin ortaya çıkarılması, suçluların yakalanması ve yargıya teslim edilmelerinin sağlanması olduğunu söyledi. Yılmaz, ‘‘Çakıcı konusunda, bazı kişilerin devleti kullandığını söylediniz. Devleti kullananlar hakkında bir işlem yapıyor musunuz?’’ sorusunu, şöyle yanıtladı:

  ‘‘Eğer ortada hırsız varsa onu yakalamak polisin görevidir. Başbakanın görevi değildir. Ben katil yakalayacak değilim, ben kaçakçı yakalayacak değilim. Başbakan olarak ben, yasa çerçevesinde görevini yapan hiçbir polisin elini tutmam, ona engel olmam. Bu işi siyasetle karıştırmam.’’

  Başbakan halayı

  Başbakan Mesut Yılmaz, Malatya'da ANAP'ı, Turgut Özal dönemindeki gibi birinci parti yapmak için çalıştıklarını belirterek, hizmetlerini anlattı. Yılmaz, ‘‘Bizi yeniden kavgaya, dalaşa çekmek isteyenler var. Ama ben onların hiçbirine cevap vermiyorum. Çünkü, bizim onlarla işimiz yoktur’’ dedi. Yılmaz, Akçadağ Devlet Hastanesi açılışında, folklor ekibiyle birlikte halay da çekerek Malatyalılarla sıcak bir diyalog kurdu.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı