ERZURUM HABERLERİ

Taşeron İşçiler Sendika Hakkınızı Kullanın

IHA
08.08.2015 - 15:29Son Güncelleme :

EROL AKSAKAL

IHA

Hizmet İş Sendikası Erzurum Şube Başkanı Erol Aksakal, taşeron işçilere seslenerek, “Sizi sendika korur. Taşeron işçiler sendika hakkınızı kullanın” dedi. Taşeron işçilerinin sendikalı olmalarının bir hak olduğunu hatırlatan Aksakal, işçilerin bu hakkı kullanmalarını ve korkmamaları gerektiğini belirtti.
Erzurum’da çalışan çoğu işçinin sendikal haklarından bihaber olduğunu ya da bilerek sendikal haklardan mahrum bırakıldığını aktaran Aksakal, "Sendikalı olmak anayasal bir haktır, bu hakkın çiğnenmesi suç oluşturur" dedi. Sendikalı olarak faaliyet gösteren işçilerin sendikasız çalışanlara göre daha iyi durumda olduğunu belirten Aksakal, Hizmet İş Sendikası olarak işçi ve mazlumların daima yanında olduklarını kaydetti. Aksakal, "Sendikalı işçi haklarını arama konusunda sendikalı olmayana göre çok daha avantajlı durumdadır. Torba yasa ile taşeron işçilere toplu iş sözleşmesi hakkı getirildi, bu önemli bir avantajdır, ancak taşeron işçilerle ilgili düzenlemeleri yeterli bulmuyoruz. Tolu iş sözleşmesinden yararlanmak isteyen işçilerin sendikalara toplu şekilde üye olması gerekmektedir. Son zamanlarda Sendikamıza olan ilgi giderek artıyor. Maalesef işçiler haklarının neler olduğunu tam anlamıyla bilmiyor, amacımız işçileri bilinçlendirerek, sendikalaşma oranını artırmaktır" şeklinde konuştu.
Son çıkan 6552 Taşeron Yasası’na değinen Aksakal, "6552 Taşeron Yasası’yla birlikte ilimizde örgütlenmeye başlamış bulunmaktayız. Bu örgütlenme aşamasında birçok engellerle karşılaşıyoruz. Özellikle taşeron firmalar ve birçok yerde de kurum müdürleri bu örgütlenmeye karşı çıkmaktadırlar. Böyle de olunca zaten çıkış korkusu yaşayan, hiçbir güvencesi olmayan taşeron işçiler sendikalı olmaktan korkmaktadırlar. Buradan bütün taşeron işçilerine sesleniyoruz; sendikalı olmak anayasal bir haktır ve hiç kimse buna karşı çıkamaz. Sendika olarak taşeron işçilerinin haklarını kullanarak biran önce sendikalı olmalarını bekliyoruz. Sendikalı olmak işçiye hiçbir şey kaybettirmezken tam aksine birçok haklar kazandırmaktadır. Son çıkan yasayla birlikte işçilere sağlanacak haklar, alınacak zamlar ne taşeron firmalara nede kurum müdür ve amirlerine hiçbir zarar vermemektedir. Alınan zamlar, doğacak farklar bakanlıklar tarafından kamu kurumlarına aktarılarak işçilere ödeneceğinden firmaların zarara uğraması ya da kurum müdürlerinin bir sıkıntıya düşmeleri söz konusu değildir. Devlet tarafından taşeron işçilerine verilmiş bu hakkı taşeron işçilerinin kullanması ve bir an önce sendikalı olmalarını beklediğimizi belirtmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden Taşeron İşçiler Sendika Hakkınızı Kullanın hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Ağustos 2015 tarihinde saat 15 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Taşeron İşçiler Sendika Hakkınızı Kullanın haberi güncellenecektir.

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:37
 • Guneş
  07:24
 • Öğle
  12:23
 • İkindi
  14:45
 • Akşam
  17:00
 • Yatsı
  18:35
Sayfa Başı