YOZGAT HABERLERİ

Taşeron işçi yasasının amacına uygun olması gerekiyor

DHA
05.04.2016 - 09:37Son Güncelleme : 05.04.2016 - 09:38
DHA

YOZGAT, (DHA)- HİZMET-İş Sendikası Yozgat Şube Başkanı ve Hak-İş il temsilcisi Ferman Zararsız, Yozgat’ta da 2 bin 500 taşeron işçiyi kapsayacak olan yasa taslağının hazırlanmış olmasının sevindirici bir durum olmasına karşın, bazı aksayan taraflarının bulunduğunu söyledi.

Hizmet-İş Sendikası Yozgat Şube Başkanı Ferman Zararsız, düzenlediği basın toplantısında taşeron işçileri kapsayan yasa taslağında yapılması gereken hususları ve taleplerini bildirdi. Daha sonra, AK Parti Yozgat İl Başkanlığı’nı ziyaret ederek, taslaktaki düzenlemeye eklenmesi veya değiştirilmesini istedikleri maddeler konusunda bilgilendirmede bulundu. Zararsız, “Kamu kurumlarına bağlı işyerlerinde yıllardır taşeron şirketler yanında çalışan işçilerin bugünden sonra da ‘işçi’ statüsünü koruyarak çalışmalarına devam etmelerini talep ediyoruz. Taşeron işçilerinin ‘işçi’ statüsünde çalışmalarına devam etmelerini sağlayacak yasal düzenlemelerle ilgili hazırlık süreçlerinin, başta işçi sendikaları olmak üzere sosyal taraflarla görüşüldükten sonra başlatılmasının yerinde olacağına inanıyoruz’’ dedi.

Taşeron işçiler konusundaki yasa tasarısına yönelik itiraz ve önerilerini sıralayan Hizmet-İş Sendikası Yozgat Şube Başkanı Ferman Zararsız, “Çıkarılacak yeni yasa ile taşeron işçilerimizin işçi ya da memur kadrosuna geçirilmesini istiyoruz. Hak-İş Konfederasyonu olarak bunun takipçisi olacağız. Belediyeler biran evvel şirketlerini kurmalı, şirket olmaz ise, belediyelerde çalışan taşeron işçilerimizin de belediye kadrosundan yararlanmasını istiyoruz. Şuan itibari ile Türkiye’de çalışan 720 bin taşeron işçinin 318 bini belediyelerde çalışan taşeron işçiden oluşmaktadır. Kamuda taşeron işçilerimiz, 4857 iş kanuna göre çalışmalı ya da tamamen devlet memurları kadrosuna alınmalıdır. Hak-iş Konfederasyonu, meclis komisyonunda toplantılara katılacaktır. Bu yasanın amacına uygun çıkarılması için katkı sağlanacaktır” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Yozgat haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Yozgat ilinden Taşeron işçi yasasının amacına uygun olması gerekiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Nisan 2016 tarihinde saat 09 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Taşeron işçi yasasının amacına uygun olması gerekiyor haberi güncellenecektir.

  YOZGAT NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:40
  • Guneş
   06:20
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   16:11
  • Akşam
   18:49
  • Yatsı
   20:16
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı