Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ‘Taşeron firma başsağlığı bile dilemedi’

  Nurettin KURT / ZONGULDAK
  23 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 22 Mayıs 2010 - 22:39

  Zonguldak’ta 30 işçinin hayatını kaybettiği maden ocağını işleten firmanın, ailelere göre kendileriyle temasa geçmek yerine internet siteleri aracılığıyla başsağlığı ilanı yayımlaması tepkiye neden oldu.

  ZONGULDAK’ta 30 kişiye mezar olan maden ocağını işleten YAPI-TEK firmasının internet sitesinde, “Acımız Büyük” başlığı ile bir ilan yayımlandı. İnternet sitesinden sadece firmanın hakkında kısa bir bilgi ve başsağlığı ilanına erişilebiliyor. Kazada mühendis oğlu Koray Kebapçı’yı kaybeden Ömer Turan Kebapçı, “Bizler adam mı yiyoruz da kazadan sonra firmadan kimse arayıp sormadı. Bir başsağlığı bile dilemediler. Gelmeye korkuyorlarmış. Beklerdik, bir arayan, soran olsun. Evimiz firmaya çok yakın mesafede olmasına, bizi tanımalarına rağmen kimse arayıp sormadı. Böyle davranmaları bizleri daha fazla üzdü” dedi.
  Öte yandan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, eşi Selma Yıldız, kızı 4 yaşındaki Habibe Yıldız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ve eşi Esma Dinçer, kimlikleri belirlenemeyen 5 madenci arasında yer alan 27 yaşındaki Erkan Taşdemir’in ailesini ziyaret etti. Taner Yıldız, evin önünde yaptığı açıklamada, yeraltındaki iki madenciye ulaşmak için çalışmaların 24 saat sürdüğünü belirterek, “Şu anda bir mezarının bile olmaması onlara ayrı bir sıkıntı veriyor. Kendileriyle bu hüznü, bu acıyı paylaştık” dedi. Yıldız ziyaret sonrasında Adli Tıp Kurumu’nun, morgdaki üç madencinin kimlik tespitiyle ilgili DNA sonuçlarını 48 saat içinde göndereceğini söyledi.

  Her şeye rağmen çalışıyorlar

  Kazanın meydana geldiği tünelde kayıp iki işçiyi arama çalışmaları sürerken, üst katlardaki tünellerde işçiler çalışmalarına devam ediyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı