ANKARA HABERLERİ

Taşdelen’den üst geçit çıkışı

Murat YILMAZ
28.03.2016 - 15:01Son Güncelleme :

Kızılay ve civarındaki eski üst geçitlerin kaldırılması gerektiğini belirten Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “YSK önündeki üst geçidin kaldırılması çok doğru bir hamleydi. Diğer üst geçitler de aynı durumda. Büyükşehir’den isteğimiz söküme devam etmesi” dedi.

Murat YILMAZ

Ankara Hürriyet’in ‘Üst geçide selam alttan devam’ başlığıyla gündeme getirdiği Kızılay ve civarında kullanılmayan üst geçitlerden kendilerinin de muzdarip olduğunu belirten Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, YSK önünde sökülen üst geçidi örnek göstererek “Diğerleri de sökülmeli” dedi. Büyükşehir’e bu yönde çağrı yapan Başkan Taşdelen kullanılmayan üst geçitlerin kaldırımları da işgal ettiğine dikkat çekti. Üstgeçitlerin ömürlerini doldurduğunu ifade eden Taşdelen şöyle konuştu:

İNSANA VE ÇEVREYE ZARARLI

“Mithatpaşa ve Meşrutiyet Caddesi’ndeki üst geçitler vatandaşlar tarafından kullanılmıyor. Bunu hepimiz biliyor ve görüyoruz. Üst geçitlerin ekonomik olarak da ömürlerini doldurduğu aşikar. Yer yer paslanmalar gözle görülür durumda. Bu durum insan ve çevre sağlığına da zararlı. Büyükşehir Belediyesi, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) önündeki üst geçidi sökerek kaldırdı. Mithatpaşa’daki hamle bize göre çok doğru bir hamleydi. Diğer üst geçitler de aynı durumda.

TEHLİKE OLMADAN KALDIRILMALI

Büyükşehir’in herhangi bir kaza yaşanmadan herhangi bir tehlike oluşmadan o üst geçidi kaldırdığı gibi bu diğer üst geçitleri de kaldırması gerekiyor. Zaten fiili olarak kullanılmıyor. Dünyanın her yerinde şöyle bir uygulama var; Belediyeler trafikle veya ulaşımla ilgili bir projeyi hayata geçirir. Daha sonra ne kadar verimli olduğuna bakar. Verim alamazsa da o uygulamayı sonlandırır. Bizim de bunu yapmamızı gerekir. Bu üst geçitler 20 yıldır var hem ömrünü doldurmuş hem de kullanımı yok.

KALDIRIM GEÇİŞLERİNİ ENGELLİYOR

Bunlarla ilgili bize de çok sayıda şikayet geliyor. Bütün bu kullanılmayan üst geçitlerin ayakları ve indiği merdivenler zaten hep kaldırımlarda. Bir açıdan kaldırımları da engelliyor. Kaldırımdaki geçişleri engellediği için vatandaşlardan da bize bu yönde şikayet var. ‘Yürüyemiyoruz bu üst geçitler kaldırımları kapatıyor’ deniliyor. Caddeler zaten dar. Meşrutiyet Caddesi bir bulvar gibi olmadığı için trafik yavaş akıyor. Geçişlerde çok büyük problem olmuyor. Mithatpaşa da da iki tane üst geçit var.

SAKARYA’DAKİ KALDIRILMASIN

Fakat Sakarya’nın üstendeki üst geçide ellememek lazım. Yukarıda Kocatepe tarafında, aşağıda SSK önünde trafik ışıklar var. Yeterli geçişler sağlanabiliyor. Büyükşehir’in çalışmasını biz artık sökmeye başladığı yönünde değerlendiriyoruz. Mithatpaşa’daki YSK’nın önündeki uygulama doğru bir uygulamaydı bu söküme devam edilsin. Büyükşehir’den isteğimiz söküme devam etmesi.”

KİMSESİZ ÜST GEÇİTLER

Ankara Hürriyet, defalarca gündeme getirdiği kent merkezindeki üst geçitleri önceki bir kez daha mercek altına almıştı. Kızılay Mithatpaşa Caddesi ile Necatibey’in girişindeki üst geçitleri kullanmayan yayaların ana yoldan yolun karşısına geçmeye çalışıldığı görülmüştü. Üst geçidi kullanan yayalar ana arterlere yapılan yeni üst geçitlerin kent merkezine de yapılmasını isterken engelli asansörleri de olmayan üst geçitlerin çürümeye yüz tuttuğunu belirten vatandaşlar da “demir yığınları kaldırılmalı” yorumunda bulunmuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Taşdelen’den üst geçit çıkışı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2016 tarihinde saat 15 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Taşdelen’den üst geçit çıkışı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı