Ege Haberleri

  Tasarrufa teşvik

  Hürriyet Haber
  09.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Enerji ithalatındaki artışa dikkat çekerek, bu konuda verimliliğe yönelik projelerin teşviklerle özendirilmesini isteyen sanayiciler, cari açığın azalması için bunun şart olduğunu söyledi.

  İZMİR Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Başkanı Hilmi Uğurtaş, cari açığın en önemli nedenlerinden olan “enerji ithalatı”nın yüzde 42.5 arttığını belirterek, “Hükümetin, enerji teşviklerinde hızlı hareket ederek, enerji verimliliği ve enerji yatırımları konusunda motivasyon yaratması gerekiyor” dedi. Sadece enerji tasarrufu ile ithalat rakamında önemli miktarlarda azalma yaşanacağını kaydeden
  Uğurtaş, “enerji verimliliği” konusunun devlet politikası olarak benimsenmesi gerektiğini söyledi.

  İAOSB pilot bölge

  Enerji verimliliği konusunda, İAOSB’nin 1.5 yıl önce önemli bir adım attığını ve ABD Enerji Bakanlığı tarafından “Sıfıra Yakın Bölge” projesinde pilot seçildiğini hatırlatan Uğurtaş, “Geçtiğimiz günlerde Ankara’da gerçekleşen imza töreni ile ABD Ticaret ve Kalkınma Ajansı (USTDA) tarafından bölgemize 404 bin dolarlık hibe verildi. Projenin amacına ulaşabilmesi için, devlet sanayi kuruluşlarını teşvik etmeli” diye konuştu.

  PİYASA CANLANIR

  Sanayicinin üretim maliyetlerinde en önemli kalem olan enerjide sağlanacak tasarrufun, ekonomik canlanmayı da beraberinde getireceğini kaydeden Hilmi Uğurtaş, bu alandaki projelere verilecek destekler konusunda hükümetin kapsamı geniş kararlar almasını ve bunları bir an evvel hayata geçirmesini beklediklerini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı