MERSİN HABERLERİ

Tasarruf Ettiren Tesisle Su Sorunu Çözüldü

IHA
30.09.2015 - 15:23Son Güncelleme : 30.09.2015 - 15:24

ERDEMLİ'DE KURULAN YENİ SULAMA TESİSİ İLE İŞ GÜCÜNDEN, ZAMANDAN VE ENERİJİDEN TASARRUF SAĞLANDI.

IHA

Mersin’in Erdemli ilçesindeki Erdemli-Kocahasanlı Sulama Birliği, Kayacı Vadisi’nden gelen cazibeli su üzerine kurduğu yeni tesisle su sıkıntısını çözmekle birlikte iş gücü ve zaman tasarrufunun yanında yüzde 30’da enerjiden tasarruf sağladı.
İlçeye bağlı Kacahasanlı Mahallesi Gerce mevkiinde yaz aylarındaki su sıkıntılarını değerlendiren birlik, üç kademeli pompaj sistemi ile sulanan bölge için yeni bir çözüm üretti. Kayacı Vadisi’nden gelen cazibeli su üzerine tek bir tesis kuruldu. Yeni tesis marifetiyle bölgeye 50 litre/sn suyun ulaşmasıyla su sorunları ortadan kalktı.
Konuyla ilgili bilgi veren Erdemli-Kocahasanlı Sulama Birliği Başkanı Mustafa Yılmaz, “Birliğimizin görev sahası içerisinde bulunan, Kocahasanlı Mahallesi Gerce mevkiindeki yaklaşık bin 500 dekar tarımsal alanı sulayan üyelerimiz yaz aylarında su sıkıntısı çekmekteydiler. Buraya 3 kademe pompaj istasyonu marifeti ile 7-8 saat açık kanallarla su ulaştırılıyordu. Dolayısıyla zaman kaybı, enerji ve iş gücü kaybedilirken, buharlaşma ve sızıntılar sebebiyle de su kaybı yaşanıyordu” dedi.
Sorunun çözümü için yeni bir tesis kurulması kararı aldıklarını ifade eden Yılmaz, Kocahasanlı Mahallesi’nde Üçtepe yolu DSİ. 1 Kanal kavşağında birliğimize ait Kayacı Vadisi’nden gelen cazibeli sulama borusuna ek olarak 150 HP./110 KW motor ve 125 beygir gücünde pompaj sulama tesisi kurduk. DSİ. 1. Kanaldan 2. ve 3. Kanala 10 dakikalık bir sürede bin 500 metre kapalı boru sulama tesisi ile bölgeye 50 litre/sn suyu ulaştırmış olduk. Böylelikle su kayıplarının önüne geçtik, iş gücünden, zamandan ve de yüzde 30’de enerjiden tasarruf sağlamış olduk” diye konuştu.
Yaklaşık 115 bin liraya mal olan tesis, Birlik Başkanı Mustafa Yılmaz, Birlik Müdürü Ömer Mavi, yönetim kurulu üyeleri ve vatandaşların katıldığı törenle faaliyete geçirildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Tasarruf Ettiren Tesisle Su Sorunu Çözüldü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Eylül 2015 tarihinde saat 15 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tasarruf Ettiren Tesisle Su Sorunu Çözüldü haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:06
  • Guneş
   06:47
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   16:30
  • Akşam
   19:05
  • Yatsı
   20:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı