Dünya Haberleri

  Tasarıyı meclise getirme

  Uğur ERGAN / ANKARA
  13.10.2007 - 00:36 | Son Güncelleme:

  ABD dışişleri ve savunma bakanları Rice ve Gates, Ermeni tasarısında genel kurul anahtarını elinde tutan Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’ye mektup gönderdi. Rice ve Gates, tasarının tehlikeye soktuğu ulusal çıkarlarla ilgili gizli bilgileri vermek üzere toplantı teklif ettiler.

  ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve ABD Savunma Bakanı Robert Gates, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye ortak bir mektup göndererek, Ermeni tasarının Genel Kurul’da oylamaya getirilmemesi çağrısında bulundu. Rice ve Gates, ayrıca Kongre üyelerine, "hangi ulusal güvenlik çıkarlarının tehlikede olduğunu anlatmak üzere, gizli bilgileri de içeren bir bilgilendirme toplantısı yapmayı" önerdi. AP ajansına göre iki bakan, kongre üyelerinden, "enerjilerini ABD’deki başka konulara harcamalarını" da istedi. Habere göre ABD Genelkurmay Başkanı Michael Mullen başta olmak üzere, Amerikalı komutanlar da, kongre üyelerine telefon ederek, tasarının Temsilciler Meclisi Genel Kurulundan geçirilmemesini tavsiye etti.

  Fransa örneği

  Rice ve Gates, Pelosi’ye yazdıkları mektupta, Fransa parlamentosunun geçen yılki Ermeni kararının ardından Türkiye’nin, Fransa’yla bazı askeri ihaleleri iptal ettiğini anlatıp, "Türk hükümetinin tasarıya benzer tepki göstermesi, savaş alanındaki Amerikan askerlerine zarar verecektir" dediler.

  Rice üzüntü bildirdi Babacan sitem etti

  ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, önceki gece Başbakan Tayyip Erdoğan’dan sonra Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ı da arayarak üzüntülerini dile getirdi. Rice, Ermeni tasarısının geçmemesi için yönetimin her türlü çabayı gösterdiğini belirterek, Türk hükümetinin bu çabaların samimiyetine inanmasını istedi. Babacan da, Dış İlişkiler Komitesi’nin Yahudi kökenli başkanı Tom Lantos’un tasarı lehinde oy vermesinden duyulan üzüntüyü de vurgulayarak, "Lantos, Hamas’ın Türkiye’ye davet edilmesinin hıncını aldı görüşü oluştu. Oysa siz yönetim olarak bu ziyaretten haberdardınız ve bunun tek amacı, Ortadoğu’da barış sürecine katkı sağlamaktı" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı