Gündem Haberleri

  Tasarının getirdikleri

  Hürriyet Haber
  23.01.2002 - 10:38 | Son Güncelleme:

  Anayasa değişikliği doğrultusunda TCK, Terörle Mücadele Yasası, DGM Yasası ve CMUK'ta değişiklik öngören tasarı, TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşülmeye başlandı. Tartışmaların 312. madde üzerinde odaklanması bekleniyor.

  Tasarıyla, TCK'nın "Anayasa kuruluşlarını ve kamu şahsiyetlerini tahkir" başlıklı 159. maddesindeki devlet kuvvetleri aleyhindeki cürümler içinde sayılan "Cumhuriyet" ve "Hükümetin manevi şahsiyetine" ibaresi çıkarılarak, yerine "Türk Milleti", "Türkiye Devleti" ve "Bakanlar Kurulu" ibaresi getiriliyor.

  Yeni düzenlemeyle cezanın üst sınırı 6 yıldan 3 yıla indirilirken, Türklüğü yabancı bir ülkede tahkir eden Türk vatandaşına verilen cezada öngörülen üçte birden yarıya kadar artırma hükmü, "üçte biri kadar artırılır" şeklinde değiştiriliyor.

  312. MADDE DEĞİŞİKLİĞİ

  Tasarı, TCK'nın "Suça Kapalı Tahrik" başlıklı 312. maddesinin yürürlükteki şeklinin sadeleştirilmesini öngörüyor.

  "Halkı kanuna itaatsizliğe" ibaresi çıkarılarak yerine "kişileri kanuna uymamaya" ibaresi getiren madde şu şekilde düzenleniyor:

  "Bir cürümü alenen öven veya iyi gördüğünü söyleyen veya kişileri kanuna uymamaya tahrik eden kimseye 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilir.

  Sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge farklılığına dayanarak insanları birbirine karşı kamu düzenini bozma olasılığını ortaya çıkaracak bir şekilde düşmanlığa veya kin beslemeye alenen tahrik eden kimseye bir yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilir.

  Halkın bir kısmını aşağılayıcı ve insan onurunu zedeleyecek bir şekilde  tahrik eden kimseye de birinci fıkradaki ceza verilir."

  Sözkonusu suçların kitle iletişim araçlarıyla işlenmesi durumunda cezaların "bir katı oranında" artırılması hükme bağlanıyor.

  Tasarıyla TCK'nın 159. ve 312. maddesinde öngörülen para cezaları da kaldırılıyor.

  TERÖRLE MÜCADELE YASASI DEĞİŞİKLİĞİ

  TMY'deki propaganda suçlarını yeniden düzenleyen tasarı, propagandanın "terör yöntemlerine başvurmaya özendirecek şekilde" yapılması durumunda ceza verilmesini öngörüyor.

  TMY'nin "Terör Örgütleri" başlıklı 7'inci maddesinin 2'inci fıkrasını değiştiren tasarı, "Terör örgütü mensuplarına yardım edenlere veya terör yöntemlerine başvurmaya özendirecek şekilde örgütle ilgili propaganda yapanlara fiilleri başka bir suç oluştursa bile ayrıca bir yıldan 5 yıla kadar hapis ve 500 milyon liradan 1 milyar liraya kadar ağır para cezası verilmesi" hükmünü getiriyor.

  Yeni düzenlemede hapis cezaları aynen korunurken, 50-100 milyon lira olan para cezası 10 kat artırılıyor.

  TMY'nin, "Devletin Bölünmezliği Aleyhine Propaganda" başlıklı 8'inci maddesini tümüyle değiştiren tasarı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmaya yönelik propagandaya verilecek cezaların alt sınırını 2 yıldan 1 yıla, üst sınırını da 5 yıldan 3 yıla indiriyor. Para cezalarında ise alt sınır 20 kat artırılarak 1 milyar liraya, üst sınır da 30 kat artışla 3 milyar liraya çıkarılıyor.

  Tasarı, propaganda suçunu düzenleyen 8. maddeye bir fıkra da ekleyerek, suç sayılan propagandanın mevkuteler dışında basılı eser vesair kitle iletişim araçlarıyla işlenmesi halinde verilecek cezaları da düzenliyor.

  OHAL'DE DE GÖZALTI SÜRESİ KISALIYOR

  Toplu suçlarda gözaltı süresinin uzatılmasına ilişkin düzenlemeye son verilirken, Olağanüstü Hal ilan edilen bölgelerde gözaltı ve uzatma süreleri kısaltılıyor.

  Tasarı, DGM Kanunu'ndaki, 3 veya daha fazla kişinin iştirakiyle toplu olarak işlenen suçlarda öngörülen gözaltı süresinin 7 günden 4 güne düşürülmesini öngörüyor. Olağanüstü hal ilan edilen yerlerde, bu süre Cumhuriyet Savcısı'nın talebi ve hakim kararıyla 7 güne kadar uzatılabilecek.

  Tasarı, yakalanan kişinin bir yakınına ya da belirleyeceği bir kişiye durumun haber verilmesini de öngörüyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı