Gündem Haberleri

  Tasarımda çeyrek yüzyıl

  Hürriyet Haber
  15.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mücevher ve obje tasarımında 25 yıldır tarihi zenginlikleri ve Anadolu'da yaşamış medeniyetleri kullanan URART, ‘‘Designex '99 Endüstri Tasarımı Fuarı’’nda mücevher dalında onur ödülü aldı.

  Anadolu medeniyetlerinin zengin tarihi gibi URART'ın çeyrek asırlık ilkeli tasarım yolculuğu da ödüllerle zenginleşiyor. 1972 yılında kurulduğunda daha modern çalışmalar ortaya koyan URART, ilerleyen zaman içinde 80'lere gelindiğinde Anadolu kültürünün eserlerini bugüne taşımayı amaçlayan bir çizgi içine girerek bu özelliğini de bugüne kadar sürdürdü.

  URART'ın 17 yıllık tasarımcısı Filiz Vural, öncelikli amaçlarının bir şeyin ilkini yapmak olduğunu belirterek: ‘‘Modellerimizin hiçbirinde bir yerden alıntı bulamazsınız. Estetik olarak doğruyu yakalamak, mücevherde bugünün sanatını yansıtmak ve bir de tabii ki teknik, işçilik, ergonomik olarak doğru şeyleri ortaya koymak öncelikli hedefimiz’’ dedi.

  Bu yıl 11-14 Mart tarihlerinde Beşiktaş Dolmabahçe Kültür Merkezi'nde düzenlenen fuar kapsamında ve Mimar Sinan Üniversitesi tarafından, 1970-1999 arasında Türkiye'de endüstri tasarımının geliştirilmesi açısından öncü olan 20 firmaya verilen ‘‘Endüstri Tasarımı Onur Ödülleri’’nde mücevher dalında ödül alan tek firma URART oldu.

  Firmanın Satış Koordinatörü Suzan Sağmanlı da ‘‘Bu ödüle karşılık bizim de hedeflerimizi daha yükseltip amaçladığımız noktayı daha da genişletmemiz gerekiyor’’ şeklinde konuştu.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı