Dünya Haberleri

  Tasarı ne öngörüyor

  Hürriyet Haber
  23.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası Operasyonlar ve İnsan Hakları Alt Komitesi tarafından oy çokluğuyla kabul edilen sözde ‘‘Ermeni soykırımı’’ tasarısı, ABD Dışişleri Bakanlığı memurları ve yurtdışına gönderilen diğer görevlilerin sözde ‘‘soykırım’’ konusunda eğitilmesini öngörüyor.

  ABD yönetiminin, Ermeni lobisinin çabalarına dolaylı da olsa destek verdiği ve Ankara'ya ‘‘bu sorun çözülsün’’ yolunda mesajlar verdiği ileri sürülüyor.

  ŞİMDİ NE OLACAK

  Kabul edilen sözde ‘Ermeni soykırımı’ tasarısı, Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda oylama aşamasına gelmeden önce karmaşık bir süreçten geçecek. Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi'ne sevkedilen tasarı, en erken gelecek Salı günü gündeme girecek. Gözlemciler, 50 üyeli komitede, tasarıdan yana olan üyelerin sayıca üstünlüğü olduğunu belirterek tasarının Uluslararası İlişkiler Komitesi'nden de geçeceğine kesin gözüyle bakıyor. Ermeni tasarısı, bu aşamadan sonra Temsilciler Meclisi Genel Kurulu gündemindeki yeri ve zamanının belirlenmesi amacıyla Temsilciler Meclisi Tüzük Komitesi'nde ele alınacak. Bu komitenin, tasarının içeriğine müdahale etme yetkisi bulunmuyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı