Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Taşar: ANAP yeniden yapılanacak

  Hürriyet Haber
  29 Temmuz 2001 - 15:19Son Güncelleme : 29 Temmuz 2001 - 15:19

  ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Taşar, ''Türkiye'nin ve Türk siyasetinin içinde bulunduğu çıkmazdan kurtulmak için beklediği yeni hareket, adına yeni oluşumlar denilen eklektik yapılar değil, ANAP'ın büyük kongresinde ortaya koyacağı yeni yaklaşımlardır'' dedi.

  ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Taşar, ''Türkiye'nin ve Türk siyasetinin içinde bulunduğu çıkmazdan kurtulmak için beklediği yeni hareket, adına yeni oluşumlar denilen eklektik yapılar değil, ANAP'ın büyük kongresinde ortaya koyacağı yeni yaklaşımlardır'' dedi.

  Taşar, parti genel merkezinde Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Pehlivanoğlu ve Genel Sekreter Abdülkadir Baş ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, 4-5 Ağustos tarihlerinde yapılacak 7. Olağan Büyük Kongre'ye ilişkin çalışmalar hakkında bilgi verdi.

  Toplantıdan önce ''Kongre'ye Doğru'' adlı tanıtım filmini basın mensuplarına izlettiren Taşar, 5 dakikalık filmin bugünden itibaren yerel televizyonlarda gösterilmeye başlandığını kaydetti.

  Taşar, bugüne kadarki bütün aşamaları demokratik kurallar çerçevesinde gerçekleşen kongrenin, Türkiye'nin içinde bulunduğu şartların kaçınılmaz bir dayatması haline gelen ''tepeden tırnağa yeniden yapılanma programının'' ortaya konulacağı büyük bir kurultay olacağını söyledi. Mustafa Taşar, ''Türkiye'nin ve Türk siyasetinin içinde bulunduğu çıkmazdan kurtulmak için beklediği yeni hareket, adına yeni oluşumlar denilen eklektik yapılar değil, ANAP'ın büyük kongresinde ortaya koyacağı yeni yaklaşımlardır'' diye konuştu.Türkiye'nin diğer bütün alternatifleri denedikten sonra yeniden ANAP'ın demokrat, özgürlükçü ve sivil çizgisine geldiğini anlatan Taşar, ANAP olarak hedeflerini ''tek başına iktidar'' olarak belirlediklerini, yapılacak kongrenin de tek başına iktidar hedefinin önemli bir aşaması olacağını dile getirdi.

  PARTİ İÇİ DEMOKRASİ

  ''Parti içi demokrasi konusunda ANAP'tan daha ileride hiçbir parti olmadığını iddia ediyorum'' diyen Taşar, kongrede herkesin konuşacağını ve fikirlerini ortaya koyacağını söyledi.

  Kongreden çıkacak sonucun, partinin bundan sonraki dönemde çizgisini belirleyeceğini ifade eden Taşar, şunları kaydetti:

  ''Sorunların örtülerek, bahanelerin arkasına gizlenerek, görmezden gelinerek çözülmeyeceğini biliyoruz. Öteden beri yaptığımız gibi, önce kendimizden başlıyoruz. Türkiye için söylediğimiz her şeyi önce kendi içimizde uyguluyoruz. Ülkemiz için ne istiyorsak, milletimiz için ne planlıyorsak bunları önce kendi partimizde hayata geçiriyoruz. Demokratik ve şeffaf bir zeminde yapacağımız 7. Olağan Kongremiz de aynı esaslar çerçevesinde gerçekleşecektir.

  Anavatan Partisi her zaman ülkenin önünü açmış, öncü bir rol üstlenmiştir. Bu özelliğimiz sayesinde Türkiye göz kamaştırıcı başarılara imza atmış, çağ atlama başarısını göstermiştir.

  Dünyada hiçbir şey eskisi gibi değil, bundan sonra da olmayacaktır. Türkiye'de hiçbir şey eskisi gibi değil, bundan sonra da olmayacaktır. İşte bu gerçekler çerçevesinde, kongremizin esprisini ortaya koymak bakımından söylüyorum; bundan sonra Anavatan Partisi'nde de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

  ANAP'ın 7. Olağan Kongresi, Türkiye'nin sorunlarını aşması için ihtiyacı olan her şeyin milletimizle paylaşılacağı bir dönüm noktası olacaktır.''

  Taşar, partide kurulan ISO 9002 Kalite Güvence Sistemi'nin, Avusturya ÖQS firması tarafından yapılan inceleme sonucu onaylandığını belirterek, belgenin düzenlenecek törenle Genel Başkan Mesut Yılmaz'a sunulacağını kaydetti. 

  ''YENİLİKÇİ ANAVATAN PARTİSİ''

  Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Taşar, ''Kongrenin ardından bazı ANAP'lıların istifa ederek yeni oluşumlara katılmasının söz konusu olup olmadığını'' soran bir gazeteciye, ''Yenilikçi bir Anavatan Partisi varken, aslı dururken sahtesine kimsenin gideceğini zannetmiyorum'' dedi.

  Taşar, ''Yenilikçilerin parti kurmalarını ANAP'ın kongresinin ardından gerçekleştirmelerini siyasi ahlak açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna ise siyasi parti kurmanın anayasal bir hak olduğunu ve bunun istendiği zaman kullanılabileceğini kaydetti.

  ''Tarım Kredi Kooperatifinde ANAP ile MHP'nin arasında sorun olduğu haberleri var, siz nasıl değerlendiriyorsunuz?'' diye sorulması üzerine Taşar, şunları söyledi:

  ''O konuda benim bilebildiğim kadarıyla sayın Tarım Bakanı yanlış bir uygulama içerisine girmiştir. Yetkisi olmadan oradaki yönetimi görevden almıştır. Onlar da mahkemeye müracaat ederek mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı almışlar. Ticaret sicilinden de'atanan yönetimin uygun olmadığı, eski yönetimin devam ettiğine' dair ellerinde belge vardır. Bu belgeler doğrultusunda adli merciler kararını verecektir. Mesele ANAP-MHP meselesi değildir. Oradaki yönetimle bakanlığın arasındaki bir hadisedir. Siyasi bir boyutu yoktur.''

  KONGRE HAZIRLIKLARI

  Taşar, toplantının ardından, 7. Olağan Kongre hazırlıkları ile ilgili bilgi verdi. Buna göre:

   Kongrenin gerçekleştirileceği ASKİ Spor Salonu'nun alt bölümüne delegelerin dışında kimse alınmayacak ve salona girişler tamamen elektronik sistemle gerçekleştirilecek. 

   Gençlik kollarından 500 görevli, Ankara dışından gelecek olan delegelere ve misafirlere yardımcı olacak. 

   Delegeler için 650 kişilik çadır restaurantın kurulacağı kongrede,ayrıca kumanya dağıtımı için bir birim oluşturulacak. 

   Basın mensupları için ise internet erişimi, faks ve telefonların bulunacağı bir oda hazırlanacak.

   TRT ile yapılan anlaşma sonucu 7 ayrı kamera ile görüntülenecek olan kongreden, isteyen basın kuruluşları ücretsiz görüntü alabilecekler.

   Kongre salonuna, Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) ve Merkez Disiplin Kurulu (MDK) seçimlerinin yapılacağı ikinci gün, delegeler vebasın mensuplarının dışında kimse alınmayacak.

   Kongre salonunun dışında bir sağlık ekibi ve itfaiye hazır bulunacak.

  ANAP Genel Başkan Yardımcısı Taşar, kongrede oy kullanma sandıklarının şeffaf olduğunu belirterek, bir adet numune sandığı basın mensuplarına gösterdi. 

  Mustafa Taşar ayrıca, ''Arım, Balım, Peteğim'' ve ''Haydi Anavatan'' şarkılarını da gazetecilere dinlettirdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı