Ege Haberleri

EGE

  Taş zenginiyiz

  Hürriyet Haber
  27 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 27 Aralık 2000 - 00:01

  Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden çıkarılan doğal taşlar Bergama’da işlenerek çeşitli eşyalara dönüşüyor, Avrupa’dan ABD’ye kadar birçok ülkeye ihraç ediliyor.

  ÜLKEMİZİN ihraç ürünleri arasına doğal taşlar da girdi. İzmir'in köklü kuruluşlarından Öztüre Holding, Anadolu'nun çeşitli bölgelerinden çıkarılan taşları işleyip dünyaya ihraç ederek, Türkiye'de bir ilke imza attı.

  Vazodan mobilyaya

  BERGAMA'nın Değirmenboğazı Vadisi'nde, yaklaşık 50 çeşit taşa şekil verdiklerini anlatan Öztüre Taş Sanayi Genel Müdürü Can Öztüre, ‘‘Vazodan yer döşemesine, mobilyaya kadar onlarca çeşit ürün yapıyoruz’’ dedi.

  Zeugma da sırada

  YER döşemeleriyle sehpa ve masa gibi mobilyalara, kiliselerde ve tarihi eserlerdeki motifleri de el emeğiyle işlediklerine dikkati çeken Öztüre, ‘‘Zeugma'yı da bir ürüne işlemek için çalışıyoruz’’ diye konuştu.

  Rakibe de sattık

  TÜRKİYE'nin, doğal taşlarda rakipsiz olduğunu belirten Öztüre, Avrupa ülkeleri ve ABD'nin en büyük pazarları olduğunu, bir kaç yıl öncesine kadar rakip olan Yunanistan ve İtalya'ya bile işlenmiş ürün sattıklarını söyledi.

  Öztüre Taş Sanayi Genel Müdürü Can Öztüre (sağda), ‘‘Özellikle volkanik yörelerden çıkarılan desenli taşlarımız herkesi cezbediyor’’ derken, Bergama'da taşların patronu olan Can İzar da ‘‘Tarihi taşlara evlere taşıyoruz’’ dedi.

  Türkiye çok zengin

  DEPREM kuşağında olan Türkiye'nin doğal taş zengini olduğunu belirten Can Öztüre, ‘‘ABD'de de Türkiye'nin doğal taşlarına ilgi büyük. Bu yıl ABD'nin 3 değişik bölgesinde hediyelik eşya fuarlarına katılacağız’’ dedi.

  İşlenmişi daha kârlı

  KÜTLE doğal taşın metrekübü ortalama 400 dolar, işlendiğinde ise 9 bin doları buluyor. Geçen yıl 600 konteynere yakın ihracat yaptıklarını belirten Öztüre, bu yıl en az 800 konteyner hedeflediklerini söyledi.

  DEPREM kuşağındaki Türkiye'nin doğal taşlarda çok zengin olduğunu belirten Can Öztüre, Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclisi Başkanvekili Nezih Öztüre'nin kardeşi. Özellikle volkanik yörelerden çok renkli ve desenli taşlar çıktığını söyleyen Öztüre. Türkiye'nin doğal taşlarda zengin bir potansiyele sahip olduğunu kaydederek şunları söyledi:

  ‘‘Taşlarımız dış pazarlarda büyük ilgi görüyor ve önemli döviz sağlıyor. Ama malesef bu işi ciddi anlamda bizden başka yapan yok. Başta Belçika, Hollanda, Lüksemburg, İngiltere, İtalya ve Yunanistan olmak üzere birçok Avrupa ülkesine ve ABD'ye ihracat yapıyoruz. Bir kaç yıl öncesine kadar Yunanistan ve İtalya doğal taşlarda rakibimizdi. Şimdi biz onlara taş ihraç ediyoruz. ABD'de de Türkiye'nin doğal taşlarına ilgi çok büyük. Bu yıl ABD'nin 3 değişik bölgesinde düzenlenecek hediyelik eşya fuarlarına katılacağız.’’

  İşlenmişi 9 bin dolar

  GELİŞMİŞ ülkelerde doğal ürünlere ilginin arttığına dikkati çeken Öztüre, evlerin inşaatından, dekorasyonuna kadar taş kullanımının giderek yaygınlaştığını söyledi. Önümüzdeki yıllarda taş ve taştan yapılan ürünlere talebin daha da artması beklenirken, Türkiye'de 50'nin üzerinde ve sonsuz renkte doğal taş bulunduğu kaydedildi. Öztüre ‘‘Bu zenginliği en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz ve taşı kütle halinde ihraç etmek yerine, işleyerek satmayı tercih ediyoruz. Çünkü katma değeri çok daha yüksek. Kütle doğal taşın metrekübü ortalam 400 dolar, işlendiğinde ise 9 bin doları buluyor. Taşı külte halinden toz haline kadar her zerresi değerlendiriyoruz’’ diye konuştu.

  Taşlara mitolojik ad

  GEÇTİĞİMİZ yıl işlenmiş ve kütle halinde olmak üzere 600 konteynere yakın ihracat yaptıklarını belirten Öztüre, bu yıl en az 800 konteyner hedeflediklerini söyledi. Üretimlerinin yüzde 95'ini ihraç ettiklerini anlatan sanayici, önümüzdeki yıllarda da iç pazarda çok fazla yer almayı düşünmediklerini belirtti.

  ÖZTÜRE Taş Sanayi'ndeki ikinci isim ise Can İzar. Yunanistan ve Yunan adalarında taş işlemeciliği konusunda çeşitli çalışmalara katılan, Atina Akropolü'nde restorasyon çalışmalarında bulunan İzar, Bergama'da taşlara şekil veriyor, ruh katıyor. Taş işçiliğinin 3-4 bin yıllık bir geçmişi olduğuna dikkati çeken İzar, ‘‘Bu tarihi bugün niye yaşatmayalım diye düşündük ve bu işe başladık. Antik görünümlü vazolar, mumluklar, kül tabloları gibi cam, plastik ve ahşabın kullanıldığı hemen her şeyi doğal taşlardan yapıyoruz. Bunlara mitolojik adlar vererek, pazarda kalıcı olmayı hedefliyoruz. Bunun yanı sıra özellikle yer döşemesi, sehpa, masa, ayna gibi mobilyalarda ise kiliselerde, tarihi eserler ve kentlerde yer alan motifleri işliyoruz. 16 bayan arkadaşımız taşları tek tek kırıp, elle ve tutkalla işliyor. Şimdiki hedefimiz ise Bergama Zeugma'yı işlemek’’ dedi.

  Öztüre Taş Sanayi Bergama'nın Değirmenboğazı Vadisi'nde şekillendirdiği doğal taşları, Avrupa ülkeleri ve ABD'ye ihracat ederek, Türkiye'de bir ilke imza attı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı