ANKARA HABERLERİ

Taş ocağında cenaze polemiği

Murat YILMAZ
05.07.2015 - 01:11Son Güncelleme :

Taş ocağı istemeyen vatandaşlarla kaymakam arasında ‘cenaze’ polemiği yaşandı. “Taş ocağı istemiyoruz, gerekirse canımızı veririz” diyen vatandaş, Kaymakam’dan “O zaman cenazenize geliriz” yanıtı aldığını iddia etti. Kaymakam ise, “Biri sürekli ‘öleceğiz’ diyordu. ‘O zaman cenazenize gelsek, öbür adamları da hapse göndersek bu sizi mutlu mu edecek’ dedim” sözleriyle kendini savundu.

Murat YILMAZ

Kutludüğün Mahallesi’nde faaliyet gösteren taş ocakları, mahalleli ile Mamak Kaymakamı Ertuğrul Kılıç’ı karşı karşıya getirdi. Taş ocaklarına karşı çıkan mahalle sakinleri, ÇED toplantısı sırasında firmaya tepki gösterip taşkınlık yaşanınca firma sorumluları, Jandarma tarafından uzaklaştırıldı. Durumdan haberdar olan Mamak Kaymakamı Ertuğrul Kılıç da mahalle sakinlerinden bir grup vatandaşı kaymakamlığa davet ederek görüşmek istedi. Mamak Kaymakamı’na sorunlarını anlatan vatandaşlar, taş ocaklarının kaldırılması için gerekirse canlarını bile vereceklerini söylediklerinde “Ben de cenazenize gelirim” yanıtını aldılar. Cevap karşısında büyük şok yaşayan vatandaşlar, seslerini duyurmak için bugün büyük bir protesto eylemi gerçekleştirecek.

KAYMAKAMI ZİYARET ETTİK

Taş ocaklarının yeni alanlara geçmesi nedeniyle büyük endişe taşıdıklarını söyleyen mahalle sakinlerinden Nihat Mesci, Kaymakam Kılıç ile yaşadığı cenaze polemiği ile ilgili, “ 25 Haziran’da ÇED raporuyla ilgili 600 kişi toplanınca dolayısıyla kaymakam beyin de konuyla ilgili haberi oldu. Biz orada taş ocaklarını çalıştırmayacağımızı söyledik. Bize içinizden beş altı tane temsilci seçin gelin denildi. Biz de gönüllü arkadaşla birlikte kaymakam beyi ziyaret ettik. Belki söylemesem hoş olurdu ama o bölge için gerekirse ‘canımızı vereceğiz’ ifadesini kullandım. Bunun üzerine sayın kaymakam da bana ‘ben de cenazene gelirim’ dedi. Bu şekilde bir hadise geçti” dedi.

KILIÇ: SÜREKLİ ÖLECEĞİZ DİYORDU

Mahalle sakinlerinin şantiyeyi bastıklarını ve çalışanlara zarar verdiklerini anlatan Mamak Kaymakamı Ertuğrul Kılıç ise Nihat Mesci’nin kendisine sürekli “öleceğiz” dediğini belirtti. Vatandaşların haklı iken haksız duruma düşmelerini istemediğini söyleyen Kaymakam Kılıç şöyle konuştu; “Taş ocağı ile ilgili bilgilendirme çalışması yapılırken oradaki vatandaşlardan bir bölümü bu insanları istemiyoruz diyerek şantiyeyi basmışlar. Orada bir takım insanlara da zarar vermişler. Bunun üzerine biz Jandarma komutanımızla beraber bu işin faili olduğunu düşündüğümüz kişiler ve ileri gelenleri makama davet ederek görüştük. Özellikle bu işin faillerinden olduklarını düşündüğüm bir tanesi biz buraya ölmeye geldik, ölürüz mallarımızı vermeyiz dedi. Ben de orada insanlara zarar vermişsiniz dedim. Ya orada birisi ölseydi. Ya da oradaki insanlardan birisi size müdahale etseydi. Bıçak çekseydi silah çekseydi orada birileri ölse ne olacaktı? Yani bunun sorumlusu kim olacaktı. Allah muhafaza o zaman cenazenize gelsek öbür adamları da hapse göndersek veya tersi olsa siz birini vursanız o adamların cenazesine gitsek bu sizi mutlu mu edecek. Ben bunu söyledim.”

YAŞAM HAKKIMIZI SAVUNUYORUZ

Kutludüğün sakinlerinden Hıdır Yangın ise mücadeleye devam edeceklerini vurgulayarak, “Meşru taleplerimiz dinlenene çözülene kadar mücadelemiz sürecek. Biz burada kimseye zarar verme çabasında değiliz. Biz burada birinin sermayesine zarar verme çabasında değiliz. Sermaye bizim yaşam hakkımıza girmiş bizi yaşam alanımızdan çıkarmaya çalışıyor, biz buna karşıyız” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Taş ocağında cenaze polemiği haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:47
  • Guneş
   07:31
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:38
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı