Ege Haberleri

EGE

  Taş ocağına tepki için yürüdüler

  Ayşe GEYİK/ SELÇUK (İzmir), (DHA)
  13.01.2015 - 01:30 | Son Güncelleme:

  İZMİR’in Selçuk İlçesi Gökçealan Mahallesi’nde açılmak istenen taş ocağı, yaklaşık bin kişinin katıldığı yürüyüşle protesto edildi.

  Selçuk’a 13 kilometre uzaklıktaki 320 hane, 977 nüfuslu Gökçealan Mahallesi’nde açılmak istenen taş ocağıyla ilgili ’ÇED raporuna gerek yoktur’ kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için Gökçealan Kalkınma Kooperatifi, Kirazlı Ekolojik Yaşam Derneği ve 100 civarında köylünün açtığı davalar sürerken, tepkiler de dinmek bilmiyor. Taş ocağı açılması planlanan mevkinin Gökçealan’a çok yakın olması, üzüm bağları ve zeytinliklerin bulunduğu mahallede tedirginlik yarattı. Taş ocağının mahallede ekolojik dengeyi bozacağı, doğaya zarar vereceği iddiasıyla Zirve Dağcılık Selçuk Şubesi tarafından yürüyüş düzenlendi. ’Taş Ocağına Karşı Doğa Yürüyüşü’ adı altında düzenlenen yürüyüşe çevre il ve ilçelerden pek çok sivil toplum kuruluşu ve çevreci de destek verdi. Yürüyüşe yaklaşık bin kişi katıldı.

  15 KİLOMETRELİK YÜRÜYÜŞ

  ’Talancılar değil doğa kazanacak’, ’Gökçealan esnafı taş oacağı istemiyor’, ’Köyümüzde taş ocağı istemiyoruz’ yazılı dövizler taşıyan grup, Gökçealan Meydanı’nda toplandı. Burada yapılan konuşmalarda, uzmanlar tarafından taş ocağının doğada yapacağı tahribata dikkat çekildi. Kalabalık daha sonra, iki koldan Zirve Dağcılık Selçuk Şube Başkanı Zehra Taşdöven ve Şerif Görür’ün rehberliğinde taş ocağının yapılacağı alana yürüdü. Kolay rotada yapılan 15 kilometrelik yürüyüşün ardınan Gümüş Dağı’nın zirvesine ulaşan yürüyüş grupları, daha sonra tekrar Gökçealan’a döndü. Burada köylüler katılımcılara lokma ikramında bulundu. Hatıra fotoğraflarının çektirilmesinin ardından yürüyüşe katılanlar dağıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı