YOZGAT HABERLERİ

"Taş Mektep" gerçek görünümüne kavuştu

AA / Özcan Güney
28.12.2014 - 11:46Son Güncelleme :

- Yozgat'ta "Taş Mektep" olarak bilinen ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ve milli güreşçi Rıza Kayaalp gibi birçok tanınmış kişinin mezun olduğu tarihi Yozgat Lisesi'nin çevre düzenlemesi yapıldı - Vali Yazıcı: "Elimizdeki mevcut tarihi yapıların gelecek nesillere daha iyi ve sağlıklı bırakılması noktasında çalışmamız var"

AA / Özcan Güney

YOZGAT (AA) - ÖZCAN GÜNEY - Yozgat'ta, 2. Abdülhamid döneminde yaptırılan ve bugüne kadar tanınmış birçok ismin mezun olduğu tarihi Yozgat Lisesi binası, gerçek görünümüne kavuşturuldu.

Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yozgat Lisesi binasının kentin önemli tarihi eserlerinden biri olduğunu ifade ederek, binanın etrafına zamanla çeşitli eklentiler yapılarak görünümünün bozulduğunu söyledi.

Yozgat Lisesi binasının 1895 yılında 2. Abdülhamid döneminde beş yıllık nehari idadi (rüştiye denilen ortaokullardan sonra yüksekokullara hazırlayıcı okul) olarak açıldığını anlatan Yazıcı, lisenin 1933 yılında eğitim vermeye başladığını belirtti.

Binanın yakın zamanda tarihi özelliklerine dokunulmadan, izin alınarak birkaç kez onarımdan geçirildiğini ifade eden Yazıcı, şunları kaydetti:

"İlki 1981, ikincisi 1988 yılında yapılan çalışmalarla ahşap olan taban ve tavan bütünüyle değiştirilerek tamamen betonarme haline getirildi. 2001 yılında okulumuzda yine büyük çapta onarım yapılmış, eriyen taşlar değiştirilmiş, dış cephe taşları tıraşlanarak boşalan derzleri doldurulmuş, çürüyen pencereler değiştirilmiştir. Ön cephenin tamamı değiştirilmiştir. Okulun tarihi görünümünü bozan ve sonradan ilave edilen kalorifer bacası yıkılarak yerine Atatürk büstü yapılmış, öğrencilerin içtima alanıyla bütünlük sağlanmıştır."

Lisenin etrafına yapılan yüksek bahçe duvarıyla şehirden koparılmış bir duruma getirildiğini anlatan Yazıcı, "Türkiye'de varlığı ve önemi en geç anlaşılmış olan şey, tarihi mekanlarımızın korunması ve gelecek nesillere aktarılması. Bu konuda çok kusurumuz var. İlimizde de elimizdeki mevcut tarihi yapıların gelecek nesillere daha iyi ve sağlıklı bırakılması noktasında çalışmamız var" diye konuştu.

- Binaya sonradan yapılan eklentiler kaldırıldı

Yozgat Lisesi etrafında çevre düzenlemesi çalışmaları yaptıklarını, binayla bütünlük içeren bahçe duvarı inşa ettiklerini belirten Vali Yazıcı, şunları söyledi:

"Lisenin bahçe duvarını geri çekip binayla bütünlük oluşturan duvar örüldü. Binaya sonradan yapılan eklentiler kaldırıldı. Binanın gözükmesini engelleyen yığıntı toprak temizlenerek etrafı boşaltıldı ve gerçek görünümüne kavuştu. Yozgat Lisesi, mimarisinde özel bir anlamı olan bina. Orijinal haliyle ışıklandırılmış, ağaçlandırılmış, etrafı rahatlatılmış bir şekilde tekrar Yozgat insanının görsel zevkine sunduk."

Binanın çevre düzenlemesinin tam anlamıyla tamamlanmadığını dile getiren Yazıcı, lisenin önünde geçen kaldırımın binayla uyumlu şekilde Yozgat Belediyesi tarafından yapılmakta olduğunu kaydetti.

Yazıcı, liseden 1933 yılından bu yana devlet kademelerinde önemli görevler yapmış ünlü şahsiyetlerin yetiştiğini vurgulayarak, Yozgat'ta “Taş Mektep” veya “Sarı Mektep” olarak bilinen okulun, kentin eski üniversitesi gibi itibar gördüğünü ve Türk eğitimine önemli katkılarda bulunduğunu sözlerine ekledi.

- Yozgat Lisesinden mezun olan önemli isimler

Okuldan mezun olan tanınmış kişilerden bazıları şöyle:

"TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Anayasa Mahkemesi Başkan Haşim Kılıç, İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş, emekli Sayıştay üyesi Veli Uyar, eski bakanlar Avni Doğan ve Şuayip Üşenmez, iş adamı Erdoğan Akdağ, oyuncu İstemi Betil, dünya şampiyonu milli güreşçi Rıza Kayaalp, yazar Abbas Sayar, milli futbolcu İlhan Özbay."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Yozgat haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Yozgat haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde "Taş Mektep" gerçek görünümüne kavuştu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  YOZGAT NAMAZ VAKİTLERİ
  16 Ekim 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:06
  • Guneş
   06:44
  • Öğle
   12:37
  • İkindi
   15:43
  • Akşam
   18:09
  • Yatsı
   19:36
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı