Dünya Haberleri

DÜNYA

  Taş koydun savaşı

  Hürriyet Haber
  09 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 09 Şubat 2011 - 00:07

  Uzakdoğu ülkelerinden Kamboçya ile Tayland, tropik ormanla kaplı sınır bölgesinde, 11’inci yüzyıldan kalma bir Hindu tapınağının kalıntıları yüzünden savaşın eşiğine geldi.

  İki ülke birliklerinin yığınak yaptığı sınırda, 4 gündür ağır silahların kullanıldığı çatışmalar yaşanıyor. En az 11 askerin öldüğü, onlarca kişinin de yaralandığı çatışmalar, tapınak önüne ‘Burası Kamboçya’ yazılı bir taşın konmasıyla başladı.
  Kamboçya ile Tayland sınırında yer alan tapınak kalıntıları uzun yıllardır 2 ülke arasında soruna neden oluyordu. Çatışmanın başlamasıyla 2 ülkenin orduları, 4.5 kilometrekarelik bölgeye karşılıklı yığınak yaptı. Ağır silahların kullanıldığı çatışmalarda yaralananların sayısı ise, 85 olarak açıklandı. Sınırın her iki tarafında da köylüler bölgeyi terketti. Kamboç yetkililer evlerini apar topar terkedip kaçan köylülerin sayısının 16 bini aştığını açıkladı. Tayland tarafında kaçanların sayısı ise, bilinmiyor.
  Kamboçya Dışişleri Bakanı Kasit Piromya, BM Güvenlik Konseyi’ni acilen toplantıya çağırdı ancak ‘sınır anlaşmazlığı iki ülkeyi ilgilendirir’ cevabını aldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı