KASTAMONU HABERLERİ

Taş Baskı Kastamonu’da Hayat Bulacak

IHA
22.10.2015 - 16:32Son Güncelleme :

Kastamonu'da Taş Baskı, yeniden hayat bulacak.

IHA

Kastamonu Turizmini ve El Sanatlarını Geliştirme ve Yaşatma Derneği’nin İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı’nca desteklenen Taş Baskı Projesi’nin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.
Kastamonu Belediyesi hizmet binasında yapılan proje tanıtım toplantısına Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Vali Yardımcısı Şenol Kaya, AK Parti Kastamonu Milletvekili Adayı Hakkı Köylü ile Kastamonu Turizmini ve El Sanatlarını Geliştirme ve Yaşatma Derneği Başkanı Alparslan Tunçeli, İl Dernekler Müdürü Hasan Tekin de katıldı.
30 kursiyere 2 ay boyunca Taş Baskı eğitimi verileceğini belirten Kastamonu Turizmini ve El Sanatlarını Geliştirme ve Yaşatma Derneği Başkanı Alparslan Tunçeli, “2007 yılında Kastamonu turizmine katkı sağlamak ve Taş Baskı sanatının yaşamasına destek vermek amacıyla kurulan Kastamonu Turizmi ve El Sanatları Yaşatma ve Geliştirme Derneği olarak uygulayacağımız bu proje ile başta kadınlar ve gençler olmak üzere 30 işsiz vatandaşımıza taş baskı ve girişimci eğitimi vereceğiz. Bu eğitimle hem taş baskı sanatının daha çok kişi tarafından öğrenilmesini, hem de 30 kursiyerimizin istihdamına katkı sağlayacağız. Dernek olarak bizim hep yanımızda olan Belediye Başkanımız Tahsin Babaş’tan kursiyerlerimize iş yeri açma konusunda ve baskı taşı noktasında destek vermesini talep ediyoruz” dedi.
Kursu başarıyla bitiren kursiyerlerin iş kurmalarına katkı sağlayacaklarını aktaran Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş da, “Kentimizin her alandaki tarihi ve kültürel öğelerini geliştirmek istiyoruz. Taş Baskı sanatıda bunlar arasında yer alıyor. Kastamonu’da belirli sayıda üretim yapılıyor ancak bu yeterli gelmiyor. Ayrıca bu sanatın ustalarını, eğiticilerini canlı tutmak gerektiğine inanıyorum. 30 kursiyerimiz derneğimizin yaptığı proje çerçevesinde bu sanatı gelecek nesillere aktarma görevini üstlenecek. Bu sanatın devam etmesi, sürdürülebilir olması çok önemli. Bir yada iki kursiyere değil, bu mesleği sürdürecek tüm herkese destek verelim. Bu kursu bitiren kursiyerlerimizin her birine 10’ar baskı desteği verelim. Ayrıca bu işte mekan önemli. Kursiyerlerimize kurs sonrası bu sanatı icra edebilecekleri mekan konusunda da gereken desteği sağlayalım” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kastamonu haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kastamonu ilinden Taş Baskı Kastamonu’da Hayat Bulacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ekim 2015 tarihinde saat 16 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Taş Baskı Kastamonu’da Hayat Bulacak haberi güncellenecektir.

  KASTAMONU NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:14
  • Guneş
   06:56
  • Öğle
   12:41
  • İkindi
   15:39
  • Akşam
   18:04
  • Yatsı
   19:33
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı