« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Taş atarak kendini hazırlıyor

Diyarbakır'da okuldan arta kalan zamanını aile bütçesine katkı sağlamak amacıyla çobanlık yaparak geçiren, hayvan otlatırken yerde bulduğu taşları atarak antrenmanlarını yapan sporcu Mahsum Çelik (17), disk atmada her geçen gün başarılarına yenisini eklemenin mutluluğunu yaşıyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Çelik, son olarak Ankara'da gerçekleştirilen Kulüplerarası Yıldızlar Türkiye Atletizm Şampiyonası disk atma kategorisinde 56.63 metre atarak şampiyon oldu. Çelik, aldığı bu şampiyonluk ile Türkiye'deki tüm zamanların en iyi ikinci derecesini elde etti.

Adana Atletizm Eğitim Merkezi'nde 4 yıldır yatılı olarak kalan ve çalışmalarını antrenörü Yavuz Lavkor nezaretinde sürdüren Çelik, spora Diyarbakır'da yatılı ilköğretim okulunda beden eğitimi öğretmeni aracılığıyla başladığını söyledi.

10 çocuklu ailenin en küçüğü olduğunu, okuldan arta kalan zamanını aile bütçesine katkı sağlamak amacıyla çobanlık yaparak geçirdiğini anlatan Çelik, Diyarbakır'da okul takımı sporcusuyken hafta sonları gittiği köylerinde hayvan otlatırken antrenmanlarını aksatmamak için taşlarla çalışmalar yaparak kendini geliştirdiğini ifade etti.

Çelik, 2 yıl önce katıldığı 16 Yaş Altı Ferdi Türkiye Atletizm Şampiyonası'nda disk atmada Türkiye şampiyonu olduğunu anımsatarak, daha sonra geçen yıl Polonya'nın Bydgoszcz kentinde yapılan, Dünya Liseler Arası Atletizm Şampiyonası'nda yine aynı kategoride 50.11 atarak dünya ikinciliği elde ettiğini hatırlattı.
Adana'da hem eğitimini hem de çok sevdiği disk atma sporunu en iyi şekilde sürdürdüğünü anlatan Çelik, şunları kaydetti:
“Bu başarılarımın yanı sıra 29-30 Mayıs tarihinde Eskişehir'de düzenlenen Okullar Puanlı Atletizm Yarışması disk atmada okullar Türkiye rekorumu 54.21'den 56.21'e taşıdım. Ayrıca 4-5 Ağustos tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirilen Kulüplerarası Yıldızlar Türkiye Atletizm Şampiyonası disk atma kategorisinde 56.63 metre atarak şampiyon oldum. Yarışmada en yakın rakibime ise 6 metre fark atarak şampiyonluğu elde ettim. Bu derece ile Türkiye'deki tüm zamanların en iyi ikinci derecesini de elde etmiş oldum. Yıldızlar Türkiye rekoru ise 2000 yılında 58.74 metre ile Özkan Kaya'ya ait. Bu rekoru ilerleyen yıllarda kıracağıma inanıyorum. Elimden geldiği kadar kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnşallah daha da başarılı olacağım. Elde ettiğim başarılarda çobanlık yaparken taşlarla çalışmamın çok faydasını gördüm.”

Çalışmalarını aralıksız sürdürüyor

Çelik, çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü belirterek, Samsun'da düzenlenecek Kulüplerarası Gençler Yarışmasına katılarak orada rekor denemesi yapacağını kaydetti.

Antrenörü Yavuz Lavkor nezaretinde her gün antrenman yaptığını anlatan Çelik, kendisine destek olanlara teşekkür etti.

Gelecek yıl Mersin'de düzenlenecek Akdeniz Oyunları'na hazırlandığını belirten Çelik, şunları kaydetti:
“Akdeniz oyunlarında ilk üçe girme ihtimalim çok yüksek. Ancak ondan önce Avrupa Gençler Şampiyonası var, orada final yarışmak istiyorum. 2014'de ise Dünya Gençler Şampiyonası'nda kısmet olursa derece elde etmek istiyorum. Şu anki hedefim Akdeniz Oyunları ve Dünya Gençler Şampiyonası. Ancak en büyük hedefim ise Olimpiyatlar. 2016 Olimpiyatları değil de Türkiye'nin de aday olduğu 2020 Olimpiyatlarında katılarak ülkemi en iyi şekilde temsil etmek istiyorum.”

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler