Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Taş atan çocukları spora yönlendireceğiz"

Türkiye Bocce, Bowling ve Dart Federasyonu Başkanı Ahmet Recep Tekcan, branşların Türkiye'nin yükselen 3 sporu olduğunu söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Ahmet Recep Tekcan, yaptığı açıklamada, bocce, bowling ve dartın aile sporları olduğunu ve tüm Türkiye'ye bu sporları yayacaklarını ifade etti.

Federasyonları hakkında bilgi veren Tekcan, “Dart ve bowling bütün şehirlerde var. Bizim 3 branşta 1., 2. ve 3. liglerimiz var. Bowling ve dart salonlarına aylık bir milyonun üzerinde insan giriyor. Bunlar 7'den 70'e herkesin oynadığı sporlar. Bocce bizim ata sporumuz sayılır. Milattan önce 500 yılında Anadolu'da oynanıyormuş. Anadolu kültürlerin beşiği olduğu için buradan dünyaya yayıldı. Anadolu Medeniyetler Müzesi'nde elinde bocce topu olan bir insanın heykeli var” diye konuştu.

Tekcan, önlerinde bocce dalında Akdeniz Oyunları olduğunu hatırlatarak, Mersin'de düzenlenecek oyunlarda altın madalya kazanmak istediklerini belirtti.

Tekcan, yeni bir federasyon olmalarına rağmen boccede dünya sıralamasında ikinci sırada olduklarını aktararak, başarılı olmaya devam edeceklerini söyledi.

-“MEB'e model olacak bir proje önerdik”-

Dart branşının Ankara'da çok yaygın olduğunu, amaçlarının İstanbul'da da yaygınlaştırmak olduğunu belirten Tekcan, bunun için de dartı okullara sokacaklarını ifade etti.

Geçen yıl Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) model olacak bir proje önerdiklerini aktaran başkan Tekcan, şöyle konuştu: “Geçen yıl Ankara'da Keçiören bölgesinde 35 bin öğrenciye, beden eğitimi ders saatlerinde Büyükşehir Belediyesi otobüsleriyle götürerek bowling oynattık. Bu MEB için büyük model bir şey. Bu çok güzelde bir proje. Biz Ankara'da şimdi bunu dartta yapacağız. Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç, Ankara Kızılay'da bir dart salonu yaptıracak. Çocukları beden eğitim saatlerinde buraya getirerek dart oynatacağız.”

-“Amacımız taş atan çocukları spora yönlendirmek”-

Ahmet Recep Tekcan, geçtiğimiz aylarda Siirt ve Kars'ta bocce turnuvaları yaptıklarını hatırlatarak, amaçlarının Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bu sporları yaymak olduğunu kaydetti.

“Amacımız taş atan çocukları spora yönlendirmek” diyen Tekcan, bu gölgelerde beden eğitimi öğretmenlerini bocce branşında eğittiklerini belirterek, “Bu bölgeleri dolaşarak çocuklara bocce oynattık. Bocce en rahat oynanacak bir spor. Çünkü, bir masrafı yok. Oyun materyallerini de biz veriyoruz. Bocce Türkiye'de hemen hemen her şehirde var. Dart ile bowlingi de Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya götüreceğiz” dedi.

-“Spor yapanları desteklemek lazım”-

Bir federasyon başkanı ve sporsever olarak 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nı yakından takip ettiğini ifade eden Tekcan, olimpiyatlarda başarının okullardan geçtiğini vurguladı.

Tekcan, tek çarenin sporu okullara sokmak ve spor yapanları desteklemek olduğunu savunarak, şunları kaydetti: “Bizim sıkıntımız, çocuğun liseye geldiği zaman sporu bırakıyor olmasıdır. Burada yapılması gereken iki şey var. Birincisi spor yapan çocuğa burs verilecek. 'Bu sporu bırakmazsan bursun devam edecek' diye. İkincisi, üniversitede beden eğitimi branşına girmek isteyen milli sporculara kolaylık sağlanıyor. Bunu sadece beden eğitimine bağlamamak lazım. Eğer sen benim ülkeme madalya getirdiysen, istediğin okulu okumalısın. Doktor da ol, mühendis de... O zaman spor Türkiye'de büyük aşama kaydeder. Spor çocuğu engellememeli, tam tersi önünü açmalı. Aileler o zaman çocuklarını alır, spora getirir.”

Bunları da Beğenebilirsiniz