Gündem Haberleri

  'Taş atan çocuklar affı' Alman basınında

  Deutsche Welle
  01.05.2010 - 13:44 | Son Güncelleme:

  Yetişkin hapishanelerindeki çocukların durumu sadece Türkiye'de de değil Avrupa'da da kaygı yaratıyor. Ancak affın dezavantajları, avantajlarından büyük olabilir.

  Türkiye’deki siyasi topluluklar şu an yetişkin hapishanelerinde tutuklu bulunan yüzlerce çocuk konusunda çatışmaya düştü. Birçoğu Kürt kökenli olan ve yasadışı gösterilere katıldığı için tutuklanan bu çocuklar Avrupa Birliği’ni de kaygılandırıyor. Yerel insan hakları grupları şu an Türkiye’deki hapishanelerde yaklaşık 300 çocuğun tutuklu olduğunu ve bu çocukların birçoğunun cezası 10 yılın üzerinde olduğunu ifade ediyor.

   

  Tutuklu çocukların çoğunun suçu PKK’ya destek gösterilerine katıldıkları veya güvenlik güçlerine taş atmak. Bunlardan bir tanesi, 16 yaşındaki Hasan Dündar, şu an kefaletle dışarı çıkmış durumda ancak 10 yıl hapis cezasıyla yargılanıyor. İnsan hakları grupları 1,000’den fazla çocuğun Hasan’ınkine benzer davalarla karşı karşıya olduğunu belirtiyor.

   

  Şaşırtıcı bir hareketle, Türkiye’nin ana muhalefetteki Milliyetçi Hareket Partisi’nin lideri ve “Kürt terörü”nü en sert dille eleştiren isimlerden biri olan Devlet Bahçeli bütün çocuk tutuklular için bir af önerdi. Ancak bu af sayesinde Hrant Dink ve Rahip Santoro suikastları tutuklularının da serbest kalması söz konusu. Her iki davanın faillerinin de aşırı milliyetçi gruplarla ilişkisi var.

   

  KAŞ YAPARKEN GÖZ ÇIKAR MI?

  Kürt yanlısı Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) bile fikri desteklemekte gönülsüz davranıyor. Partinin milletvekillerinden Hasip Kaplan, “Herhangi bir hazırlık yapmadan ve diğer parti gruplarının fikirleri alınmadan ortaya atılan böyle öneriler, avantajların yanı sıra dezavantajlar da getirebilir” dedi.

   

  İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) de anayasa reformu planlarına destek sağlamak için süregelen tartışmaya katılması bekleniyor.

   

  Ülkedeki bütün muhalefet partileri reformlara karşı çıkıyor. Gözlemciler de AK Parti’nin reform paketini meclisten geçirebilmek için elindeki tek umudun, BDP’nin desteğini almak olduğunu söylüyor. BDP bu ihtimali reddetmedi. Dolayısıyla AK Parti çocuk tutuklular konusuna son dönemde ilgi göstermeye başladı.

   

  Adalet Bakanı Sadullah Ergin, çocuklarla ilgili olarak adalet sisteminde yapılması gereken birçok şey olduğunu söyledi. Bakan Ergin, “Hem çocuk hapishanelerini modern standartlara uydurmak hem de yasal reformlar yapmak için uğraşıyoruz. Anayasa reformlarını tamamladıktan sonra planlarımızı yakında kamuoyuna açıklayacağız” dedi.

   

  AB'NİN DE BASKISI VAR

  Türkiye’nin üyeliği hedeflediği Avrupa Birliği de çocukların, yetişkin hapishanelerine yerleştirilmesi uygulamasına son verilmesi için baskı yapıyor. Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye komitesinin sözcüsü Richard Howitt, “Böyle hareketlere karşı olduğumuza şüphe yok. Türkiye’deki dostlarımıza ve meslektaşlarımıza, ülkede devam eden reformlar kapsamında bu durumun sona ermesi gerektiğini ifade ediyoruz” dedi.

   

  Birçok taraftan aynı anda gelen bu güçlü baskılar şu an tutuklu bulunan ya da hapse girme ihtimali olan yüzlerce çocuğa umut veriyor. Ancak gözlemciler ülkedeki fikir birliğine karşın Türkiye’deki reform çarklarının çok yavaş döndüğünü söylüyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı