Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Tarzınızı takılar tamamlıyor

<B>Yeni ‘melek’ tasarımları</B><br><br>Takı tasarımcısı Zeynep Erol, yeni sezonu ‘melek’ tasarımlarıyla karşılıyor.

Bu koleksiyon arasında en dikkat çeken parça ise ‘bir çocuğun son dileğini’ gerçekleştirmek ve bu amaçla fon sağlamak adına imza attığı özel tasarımı.

Nişantaşı, Atiye sokaktaki atölyesinde birçok eser yaratan Erol, her yarattığı eserin farklı bir hikayesi olduğunu belirtiyor ve ekliyor: ‘Kasım ayında düzenlenecek 'Bir Dilek, Bir İnci' temalı gecede satışa sunulacak bu takıyı tasarlamak insana farklı bir heyecan veriyor.’

Takıya mücevher yorumu

Mücevherin sınırlı, takının ise sonsuz özgürlük tanıyan bir sanat dalı olduğunu belirten Erol, mücevher gibi takılar tasarlıyor. Ona göre, takıya olan ilgi sadece modanın yönlendirdiği bir durum değil. Çünkü, takılar kişiyle bütünleşen ve güçlenen objeler olarak algılanmalı. Tasarımcının en büyük düşü, dünya üzerinde takıları satılan evrensel bir sanatçı olmak ve insanların kendi hikayesinden doğan bir takıyı üzerlerinde taşıdığını bilmek. Sanatçının 1994 yılında Nişantaşı, Atiye Sokak'ta açtığı atölyesinin dışında C-bell, Ankara, Aoron Faber, Newyork, Electrum Gallery ve Londra, tasarımlarını sergilediği diğer galeriler. Tarzını biraz teferruatlı, kısaca avangard ve bohem olarak nitelendiren Zeynep Erol, bunun iç dünyasının kalabalıklığının bir yansıması olduğunu düşünüyor. Tasarımda özgünlüğün esas olduğunu savunan Erol’un, yarattığı tüm takılarda bu ruhun varlığını rahatlıkla hissedebilirsiniz.

İlgi, keçeli ve örgülü takılara

Son birkaç yıldır modada yaşanan aksesuvar çılgınlığı, tasarımcıları her sezon yaratıcılık konusunda kamçılıyor. Farklı materyallerin, yarı değerli taşların, yünlerin, keçelerin kullanıldığı, kimi zaman bir araya gelmesi zor olan malzemelerin bir araya geldiği koleksiyonlarda, iri ve gösterişli modellere ilgi büyük.

Goldaş’ın tasarımcısı Olgu Tükel, sezon takı modası hakkında bakın bizlere nasıl ipuçları veriyor:

Etnik takılar yine gözde.

Kış sezonunun en büyük sürprizi şimdiye kadar kullanımı çok yaygın olmayan keçe ve yün gibi malzemelerin takı modasına dahil edilmesi. Bu kış giysilerle birlikte keçeli ve örgülü takılar da içimizi ısıtacak. Ayrıca, yünden yapılmış bağcıklar, düğümler, ağ örgüleri, ponponlar ve zincirler de kışın çok kullanılan detayları arasında.

Siyan geri dönüyor. Moda, siyah kadife kurdeleden gerdanlıklar, kara kehribar, siyah boncuklar ve yine aynı renkteki doğal süs taşı onikslerden oluşan modeller.

İri ve gösterişli küpeler bu kış kulak memesinden omuzlara kadar uzanıyor. Bilezikler yine yan yana ve bir arada. Broşlar, Viktorian dönemini andıran yorumlarıyla yine kıyafetlerimizi süsleyecek.

Geceleri, mücevheri andıran takılarda büyük ametistler, emeraldlar ve altın toplar tercih ediliyor.

Parlaklık yine gözde. Moda renkler konusunda ilhamını yine doğadan alıyor. Yeşiller, kahve tonları, mor ve leylak rengi, pas rengi, amber ve soğuk gri, kırmızı, siyah, beyaz ve turkuaz tonları çom moda.

Modern Osmanlı izleri

9 Eylül’de başlayan New York Moda Haftası’nda tanınmış markaların 2006 ilkbahar-yaz koleksiyonları görücüye çıktı. Aralarında Atıl Kutoğlu’nun da bulunduğu birçok tasarımcının koleksiyonlarını yakından görme fırsatı bulduğum bu günlerde, Kutoğlu’nun Osmanlı’nın modern yorumu olarak nitelendirilen defilesi, tüm izleyicilerden tam not aldı.

Türk markaları ve tasarımcılarına destek vermek için yaratılan Turquality projesinden destek alan tasarımcımızın kumaşlarının önemli bir bölümü BOSSA imzasını taşıyordu. Özel Osmanlı baskılı uçuşan ipekler, beyaz viskon karışımı tayyörler ve özellikle kaftanlar, yine ipek ve saten karışımı tunikler, renkleriyle göz kamaştıran çizgili gece elbiseleri koleksiyonda en beğendiğim gruplar oldu.

Naomi Campbell, Lizzy Jagger ve Carmen Krauzer gibi top modellerin podyuma çıktığı, Güzide Duran ile Demet Şener'in de görev aldığı defileye yabancı basının ilgisi yoğundu.

ALIŞVERİŞ SEPETİ

Şiir gibi koleksiyon


Hayallerde yaratılan kadınlar, bu sezon Park Bravo ile gerçeğe dönüşüyor.

Classic, Urban ve Folk adında üç ana koleksiyon hazırlayan Park Bravo, 70’li yılların ruhunu yeniden canlandırıyor, sizlere günün her saati rahatlık ve konfor sağlıyor. Üste oturan kuplar, geçmişe ait dikiş detayları, koton ve kadife takımlar, esnek dökümlü etekler, lycra’lı örme üstler, etnik detaylar ve retro aksesuvarlar ile yaratılan tüm gruplar kadın kokuyor!
X