Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tartışmalı yasaya Obama'dan onay

  Hürriyet Planet
  27 Mayıs 2011 - 15:23Son Güncelleme : 27 Mayıs 2011 - 15:42

  ABD Başkanı Barack Obama, 11 Eylül saldırıları sonrasında uygulamaya konan ve insan hakları savunucularının büyük tepkisini çeken "Yurttaşlık Yasası"nın süresini dört yıl süreyle uzattı.

  Obama, hükümetin terörle mücadele gerekçesiyle görüşmeleri izlemesine olanak tanıyan yasanın süresinin dolmasına birkaç saat kala, tartışmalı yasanın uzatılmasını öngören tasarıyı imzaladı.

  Tasarı, ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi, dün tasarıyı kabul etmiş ve onay için G-8 toplantısı için Fransa'da bulunan ABD Başkanı'na göndermişti.

  Tasarı, Senato'da hararetli tartışmalara neden oldu. Bazı senatörler, yasanın kişisel özgürlükleri sınırladığını belirterek tasarıya karşı çıktı. Teksas Senatörü Sheila Jackson Lee de, yasayla geçen yıl FBI'ın Filistin’le dayanışma eylemleri düzenleyen aktivistlerin evlerine baskın düzenlendiğini hatırlatarak, yasanın insan haklarını ihlal ettiğini vurguladı.

  Demokrat Partili Oregon Senatörü Ron Wyden, kapsamı hala tam olarak bilinmeyen yasayı eleştirerek, "Amerikalılar hükümetlerinin Yurtseverlik Yasası'nı gizlice nasıl yorumladığını öğrendiğinde, şok olacaklar ve öfkelenecekler" dedi.

  ABD'li insan hakları savunucuları ve aktivistler, yönetimin eski Başkan George W. Bush döneminde kabul edilen Yurtseverlik Yasası'yla terörle mücadele adı altında muhalefete baskı uyguladığını savunuyor.

   


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı