"Onur Baştürk" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Onur Baştürk" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Onur Baştürk

Tartışmalı çorba Hakkasan’da

Çorbanın tartışmalısı mı olur demeyin, oluyor. Bahsettiğim çorba, köpekbalığı yüzgeci çorbası.

Dünyanın önde gelen birçok restoranının mönüsünden çıkarmaya başladığı bir çorba.

Neden mönülerinden çıkarıyorlar? Talep azlığı ya da tadının kötü olmasından filan değil.

Bu çorba yüzünden her yıl tonlarca köpekbalığı avlanmasından dolayı.

Yüzgeçleri Çin restoranlarında porsiyonu 100 dolara satılan çorbalarda kullanılmak üzere her yıl 2.29 milyon ton eden 26 milyon ile 73 milyon arası köpekbalığı öldürülüyor.

Uzmanlara göre, sırf bu çorbaya olan talep nedeniyle 70’lerden bu yana bazı köpekbalığı türlerinde yüzde 95’ten fazla azalma görüldü.

Peki neden yüzgeç çorbası bu kadar talep görüyor? Rivayet o ki, yüzgeçler cinsel gücü artırıyor ve bu çorbadan vazgeçilemiyor.

Ancak köpekbalığı katliamındaki son rakamların geçen yıl kamuoyuna açıklanmasından sonra birçok ünlü Uzakdoğu restoranı çevrecilerden gelen tepkiler nedeniyle mönülerinden bu çorbayı çıkardı.

İstanbul’da yeni açılan Hakkasan’ın mönüsünde ise tam aksi, çorbayı mönüye koymaktan çekinmemişler.

Herhalde burada tepki görmeyeceklerini düşündüler.

Ama geçenlerde oraya yemeğe giden ve denizaltındaki dünyayla ilgili her türlü bilgiye sahip işadamı arkadaşım durumu fark etmiş.

Ve şimdi tüm çevresine bu çorbayı içmemelerini salık veriyor.

Çevirmeden önce Bar Code’a

City’s’in en tepesindeki Bar Code iki ay gecikmeli olarak nihayet cuma gecesi açıldı. Bar Code, hemen sinemaların yanıbaşında ve diğer City’s mekanlarının aksine manzaralı.

Sinemaların son seansından sonra kulübe dönecek olan Bar Code, sabah dörde kadar açık olabilecekmiş.

Bar Code’un asıl dikkat çekici yanı ise yemekleri olacak gaiba.

Çünkü yeme-içme işini bir sanat gibi icra eden Patrizia Ünder yapıyor mutfaktaki yemekleri.

Eğer sağlıklı yemek yemeye takıntılıysanız Ünder’in hazırladıklarına bayılacaksınız.

Her şey az ve öz, ama doyurucu. Bu arada Ünder’in bir de pankreas yenileyici içeceği var.

Havuç, elma, kıvırcık salata, taze fasulye, brüksel lahanası karışımından oluşan bu içecek sonrası vücuttaki alkol oranı azalıyormuş.

Gece çevirmelerine yakalanmadan önce içilmesi elzem yani.

KARŞILAŞMALAR

HANDE YENER’le Studio Live’daki konseri öncesi kuliste karşılaştık. Yeni albümü mayısta çıkıyormuş, klip çekimi için İtalya’ya gidecekmiş pek yakında. "Neden bu kadar sık aralıklarla albüm çıkarıyorsun?" diye sordum. "Yaptığım müzik bunu gerektiriyor" dedi Hande. Sürekli güncellemesi gerekiyormuş müziğini.

SERRA D’AUTRY’le Cafe Clementine’de bir partide karşılaştık. Epeydir parti yapmayan Serra, meğer bu cumartesi Cahide Cabaret’de özel bir parti yapacakmış. "The Contra Party"de İbiza’nın en iyi kulüplerinde gösteriler yapan performans sanatçısı Miss Barbetteson şovlarıyla, yine İbiza’dan bu parti için gelecek kadın dansçılar The Sexy Sluts ve erkek dansçılar The Steamy Studs ise danslarıyla partide yer alacakmış. The Contra Party’nin müziği ise 80’lerin sonundan beri İngiltere kulüplerini sallayan efsanevi DJ Femi’ye emanetmiş. Son olarak, 65 lira ödeyen bu özel partinin eğlencesine dahil olabiliyormuş.

Ve NY notları: Az sonra...

n Hangi ünlü kulüp cuma gecesi New York’taki hangi mekanda parti verdi, partide neler yaşandı?

n New York’un genç Türkleri nasıl yaşıyor, neler konuşuyor?

n Ve dereden tepeden NY notları...

n Efenim hepsi, çarşambaya. Bekleyiniz.
X