Tartışma yaratan enflasyon raporu

Hürriyet Haber
12.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

ULUSLARARASI yatırım finans kuruluşu ABN Ambro, önceki gün kendi web sitesinde Türkiye'deki enflasyon hedeflerine ilişkin bir rapor yayınladı. ABN Ambro'nun raporunda Tüketici Fiyat Endeksi'ne ilişkin kendi tahminlerinin yanısıra, Türkiye'nin resmi tahminleri de ay ay ayrı bir listede yer aldı.

Ancak dün, ABN Ambro Şef Ekonomisti Ceyla Pazarbaşıoğlu, yayınladıkları raporda yer alan enflasyon rakamlarının resmi hedeflerle bir ilişkisi bulunmadığını açıkladı. Raporda yer alan ve Türkiye'nin resmi tahmini olarak yayınlanan rakamların editoryal bir hatadan kaynaklandığını söyleyen Pazarbaşıoğlu, raporun geri çekildiğini ve hatanın düzeltileceğini belirti. Pazarbaşoğlu, ‘‘Yanlış anlaşılma bizim tarafımızdaki bir editoryal hatadan kaynaklandı. Bu hata nedeniyle raporumuzu geri çektik ve doğru versiyonu en kısa zamanda web sayfamıza tekrar koyacağız’’ dedi.

‘‘Bu raporda yapılan sadece teorik bir egzersizdi’’ diye konuşan Pazarbaşıoğlu, yıl ortası ve yıl sonu enflasyon tahminleri mevsimsel trend ve kur hedeflerine dayalı olarak aylar itibariyle TÜFE tahmini yaptıklarını söyledi. Pazarbaşıoğlu, ‘‘Ancak bu tahminler raporumuzda editoryal hata nedeniyle resmi hedefler gibi yer aldı. Bu nedenle raporu geri çektik. Yerine düzeltilmiş versiyonunu en kısa zamanda koyacağız’’ dedi.

E-MAIL İLE YAYILDI

Pazarbaşıoğlu'nun bu açıklamalarına rağmen, ABN Ambro'nun ‘‘Türkiye Sektör Notu’’ başlığını taşıyan Londra kaynaklı raporun sonuçları, önceki akşamdan itibaren bankacılar arasında elektronik posta e-mail aracılığıyla bütün gün sektörde dolaştı.

ABN Ambro'nun Türkiye'nin resmi makamlarını adres göstererek verdiği raporda, ay ay yüzde 25 enflasyona nasıl düşüleceği görülüyordu. ABN Ambro'nun uluslararası yatırımcılara gönderdiği ay ay enflasyon tahminlerinde, Türkiye'nin 1 olarak tahmin ettiği rakamı, 2 beklediği dikkati çekiyordu.

ABN Ambro'nun raporundaki ay ay enflasyon tahminleri sapmadan tutarsa 2000 yılı sonunda Tüketici Fiyat Endeksi rakamları, Türkiye'nin resmi tahminine göre yüzde 24.9, kendi tahminlerine göre de yüzde 34 olarak gerçekleşecek. Yani hiç sapma olmasa bile ABN Ambro, uluslararası yatırımcılara Türkiye'nin yüzde 25'lik hedefinin yüzde 34'lerde kalacağı mesajını veriyor.

ABN AMBRO'NUN YAYINDAN KALDIRDIĞI TAHMİNLER (TÜFE)

Resmi ABN AMBRO

(yüzde) (yüzde)

OCAK 3.2 3.2

ŞUBAT 2.6 3.2

MART 2.6 3.2

NİSAN 3.5 3.8

MAYIS 1.2 2.4

HAZİRAN - 0.4 1.0

TEMMUZ - 0.6 1.2

AĞUSTOS 0.7 1.5

EYLÜL 3.5 2.9

EKİM 3.6 3.2

KASIM 2.1 2.3

ARALIK 0.6 1.7

2000 YILI TÜFE (ABN AMBRO RAPORU)

RESMİ (%) 24.9

ABN AMBRO (%) 34.0

FARK (%) 9.1

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı