MERSİN HABERLERİ TARSUS HABERLERİ

Tarsus'ta aile şirketlerin yaşadığı sorunlar konuşuldu

DHA
02.01.2018 - 15:50Son Güncelleme :
DHA

Tolunay DUMAN/TARSUS,(MERSİN),(DHA) - MERSİN'in Tarsus İlçesi Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen eğitim seminerinde, aile şirketlerinde sıkça yaşanan sorunlar ve çözümleri tartışıldı.
Seminere Oda Meclis Başkanı Ali Kıraç, Genel Sekreter Ali Ukav, İŞKUR Müdürü Küşat Dal, şirketlerin temsilci ve yöneticileri ile genç girişimciler katıldı. 
Mersin Üniversitesi Tarsus Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Sami Süygün'ün konuşması olarak katıldığı seminerde, bütün dünyada aile şirketlerinin okurumsallaşması ve yaşam sürelerinin artırılması konuşuldu. Aile şirketlerinde bağımsız yönetim, düzenli aile toplantıları ve aile meclisinin birlik ve beraberlik içinde olmasının sorunları azalttığını söyleyen Süygün, "Aile şirketlerinin diğer şirketlerden en büyük farkı, duyguların yoğun olarak yaşanıldığı, kişilerarası iletişimin ön planda olduğu bir yapıya sahip olması. Duygusal yapının şirkete bazen olumlu etkileri olmakla birlikte olumsuz etkilerinin daha fazla olduğu ortada. Ailede duygusallığın yoğun olması aile üyeleri arasındaki anlaşmazlıkların mantık kuralları çerçevesinde çözülmesine engel olabilir. Bu durum aile şirketlerine tahmin edilemeyecek derecede zararlar verebilir" dedi.
Türkiye'deki aile şirketlerinin yüzde 60'ının birinci kuşaktan ikinci kuşağa devir olurken yok olduğunu ifade eden Süygün,  "Yüzde 96'sı ise üçüncü kuşağa devredilemiyor. Aile içi anlaşmazlıklar aileye zarar verirken, şirket faaliyetlerini de olumsuz olarak etkiler. Aile içi anlaşmazlıklar çok çeşitli nedenlerden olabilir. Ancak en çok karşılaşılan sorunlar olarak aile üyeleri arasındaki rekabet, miras hakkı, yönetimin devri, şirket içinde aile üyelerinin yer alacağı noktaların belirlenmesi, kar payı hakkı, karşılıklı güvensizlik olarak sıralanabilir" diye konuştu.
Eğitim seminerinin ardından, şimdiye kadar verilen girişimcilik eğitimlerinde başarılı olanlara sertifikalarını dağıtıldı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Tarsus haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Tarsus haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Tarsus'ta aile şirketlerin yaşadığı sorunlar konuşuldu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

MERSİN(İÇEL) NAMAZ VAKİTLERİ

13 Ekim 2018, Cumartesi
 • İmsak
  05:21
 • Guneş
  06:40
 • Öğle
  12:34
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  18:16
 • Yatsı
  19:30
Sayfa Başı