Ege Haberleri

EGE

  TARSİM çiftçinin kara gün dostu olsun

  Hürriyet Haber
  09.01.2015 - 01:07 | Son Güncelleme:

  CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Mehmet Ali Susam, soğuk hava ve aşırı yağışların tarımı olumsuz etkilediğini söyledi. Yılın son günlerinde Manisa ve İzmir’in bazı ilçelerinde afet düzeyine çıkan yağışlardan sonra Tarım Bakanlığı’nı göreve çağıran Susam, bölgede hasar tespiti yapılmasını, çiftçinin zor duruma düşmesinin engellenmek için gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.


  Zarar çok büyük
  Turgutlu ve Akhisar’ın yanı sıra İzmir’in ilçelerinde de zarar oluştuğunu ifade eden Susam, “Bölgede yaptığımız ilk belirlemelere göre Bayındır’da Alankıyı, Çınardibi ve Ovacık gibi köylerdeki çok sayıda meyve ağacının dalları yoğun kar yağışı nedeniyle kırıldı. Kemalpaşa Ören bölgesinde yağıştan seralarda ve dolu örtülerinde büyük hasar var. Yüksek bölgelerde daha geç olgunlaşan bu nedenle de henüz toplanmamış olan yağlık zeytinler dolu ve dondan zarar gördü. Menemen’de Gediz Nehri’nin taşmasıyla sebze bahçeleri sular altında kaldı. Tire’nin Küçük Menderes’in taşmasıyla tarım arazileri sular altında kaldı. Bergama’da daldaki pamuk zarar gördü, değeri düştü” dedi.


  TARSİM’in primlerin yarısını devletten aldığı halde çiftçiye yeterli ölçüde destek olamadığının altını çizen Susam, “TARSİM bu yıl için Ziraat Odaları ve Tarım Bakanlığı’yla ortaklaşa özel bir uygulama gerçekleştirmeli. Odaların organizasyonuyla tüm çiftçiler peşinat alınmadan, sadece imza atarak TARSİM’e kayıt yapılmalı. Bakanlık ise çiftçinin payına düşen primin hasatta ödeneceğinin garantisini vermeli. Ayrıca sigorta kapsamı, üzerinde meyve olmasa bile ağaçlarda meydana gelen hasarları kapsayacak şekilde genişlemeli. TARSİM kazanç peşinde koşmak yerine, çiftçinin kara gün dostu olmak mantığıyla çalıştırılmalıdır” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı