ZONGULDAK HABERLERİ

Tarsim Bilgilendirme Toplantısı Çaycuma’da Yapıldı

IHA
27.02.2015 - 14:20Son Güncelleme :

TARIM SİGORTALARI KANUNU İLE AMAÇLANAN TARIM SİGORTALARININ TANITILMASI VE YAYGINLAŞTIRILMASININ SAĞLANMASI AMACIYLA ZONGULDAK’IN ÇAYCUMA İLÇESİNDE TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

IHA

Tarım Sigortaları Kanunu ile amaçlanan Tarım Sigortalarının tanıtılması ve yaygınlaştırılmasının sağlanması amacıyla Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde toplantı gerçekleştirildi.
Üreticilerin doğal afetlerden ve diğer oluşabilecek risklerden korunması amacına yönelik, gerekli uygulamaları hatasız ve hızlı bir şekilde yürütmek amacıyla Çaycuma Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve TARSİM Ankara Bölge Müdürlüğünce Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı salonunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Toplantıya Çaycuma İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Coşkun Ulutaş, TARSİM Ankara Bölge Müdürlüğünde görevli Tarım Sigortaları Uzmanı Ali Osman Tan, Mustafa Çağrı Ceylan, Çaycuma Ziraat Odası Başkanı, Birlik ve Kooperatif temsilcileri, muhtarlar ile çiftçiler katıldı.
Yapılan toplantıda yıllar itibariyle kuraklık, don, dolu, şiddetli yağış, sel-su baskını ve fırtına gibi vuku bulan doğal afetlerin ülkede, bölgede ve ilde bitkisel ve hayvansal üretimde önemli zararlara yol açmakta olduğu, Türkiye’de tabii afetlerden zarar gören çiftçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için; 21 Haziran 2005 tarihinde 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanununun çıkartıldığı belirtildi.
Toplantıda katılımcılara açıklamalar yapıldı. Tarım Sigortası olarak tanımlanan, bu risk transfer sistemleri içinde; bitkiler, bitkisel ürünler ve seralar, tarımsal yapılar, tarım alet ve makineleri ile çiftlik hayvanlarının, sürdürülebilir güvence altına alınması hedefleniyor. Ürünlerini sigorta yaptıran çiftçilere teşvik amacıyla üreticinin ödeyeceği primin yüzde 50’si Devlet desteği olarak ödeniyor. Ayrıca don teminatını alan üreticilerin ödeyeceği primin yüzde 66’sı Devlet Desteği olarak ödeniyor. İlçe Müdürlüğü tarafından, üreticilerin olası tabii afetlerden etkilenmeleri durumunda ekonomik zararlarının karşılanması için varlıklarını mutlaka tarım sigortası yasasından da yararlanarak sigorta yaptırmaları öneriliyor. Bu konuda çiftçi toplantıları düzenlenmekte, yazılı ve görsel basın aracılığıyla duyurular yapılmakta, hazırlanan afiş ve broşürlerle üretici ve yetiştiriciler de bilgilendirilecek. Son olarak katılımcılardan gelen sorulara yanıt verildikten sonra toplantı sona erdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Zonguldak haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Zonguldak ilinden Tarsim Bilgilendirme Toplantısı Çaycuma’da Yapıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Şubat 2015 tarihinde saat 14 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tarsim Bilgilendirme Toplantısı Çaycuma’da Yapıldı haberi güncellenecektir.

ZONGULDAK NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:16
 • Guneş
  08:05
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:10
Sayfa Başı