Ege Haberleri

  Tariş’ten 100’ncü Yıl sergisi

  Mehmet KURT / İZMİR, (DHA)
  27.07.2015 - 01:42 | Son Güncelleme:

  TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’nin 140 fotoğraf ve çeşitli objelerden oluşan 100’ncü Yıl Fotoğraf Sergisi, Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası’nda açıldı.

  Tariş’ten 100’ncü Yıl sergisi

  Serginin açılış kokteyline Tariş zeytin ve zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Başkanı Cahit Çetin, yönetim kurulu üyeleri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Genel Müdürü Güngör Şarman, Pamuk Birliği Başkanı Faruk Yaman, İncir Birliği Başkanı Fevzi Aruman, Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Prof. Dr. Ferdan Çiftçi, Ege Sanayiceleri ve İşadamları Derneği Başkanı Mustafa Güçlü, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Köse, Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şubesi Başkanı Halil Hüner, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, Denizbank Batı Anadolu Bölge Müdürü Özer Orhan, Bölge Müdür Yardımcısı Asuman Köseoğlu ile Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifleri Marmara, İstanbul ve Akdeniz Teşkitalı temsilcileri katıldı.

  Tariş’ten 100’ncü Yıl sergisi

  Konuklara hitap eden Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Çetin, Tariş’in 100 yıllık mücadelenin ürünü olduğunu söyledi. Kuruluşu sağlayan, bu mucizeyi yaratan kahramanların var olduğunu ifade eden Çetin, "Biz onları görme şerefine erişemedik ama onların ne hissettiğini bildiğimiz için onların izinden yürüdük. Bu konudaki kararlılığımızı sürdürmek için ne yaptığımızı bilmek, nereden geldiğimizi hatırlamak zorundayız. Biz zor zamanlarda birleşme kabiliyeti gösteren bir ülkeyiz. Bu sergiyle de bu birlikteliğin anlamını hatırlatmak, gelecek nesillere mesaj vermek istiyoruz" diye konuştu. Küçük işletmelerin, kişilerin hayatiyetini sürdürmesi için kooperatifleşmenin önemine değinen Çetin, "Bizim mücadelemiz, var olma mücadelesidir. O dönemde bunu başarmak için kahramanlar lazımdı. 1912 yılında Tariş’in örgütlenme çalışmalarını başlatan Egeli üreticiler Nazmi Topçuoğlu, Kazım Nuri Çörüş ve Ahmet Sarı’yı saygıyla anıyoruz. Onların bıraktığı eseri devam ettiremezsek, ileriye taşıyamazsak yazık olur. Aziz Kocaoğlu başkanımızın da dediği gibi kooperatiflerin önüne konan engellere karşı durabilecek, ’kuyruğu dik tutacak’ yüreğe sahibiz. Kuyruğumuzu dik tutmaya devam edeceğiz" diye konuştu. Sergi 24 Temmuz Cuma gününe kadar gezilebilecek.

  Tariş’ten 100’ncü Yıl sergisi

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı