Tariş pamuk fiyatını açıkladı

Hürriyet Haber
10.10.2008 - 16:39 | Son Güncelleme:

Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği, 2008-2009 yılı kütlü pamuk alım avans fiyatını 40 randıman baz alınarak 1 YTL olarak açıkladı.

Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği Başkanı Basri Özçoban, yaptığı yazılı açıklamada, tespit edilen 1 YTL fiyatın avans niteliğinde olduğunu, bu fiyatın piyasalardaki değişikliklere göre yeniden düzenlenebileceğini belirterek, randıman aralığı farkının da 20 YKr olarak belirlendiğini kaydetti.

Tarımda yaşanan yapısal sorunların pamuk üretimini de etkilediğine işaret eden Özçoban, şu açıklamalarda bulundu:
“Pamuk üretiminin ve üreticisinin bitmemesi için riskleri göze alarak 1 YTL'lik avans fiyatı oluşturduk. Avans fiyatımız, piyasa fiyatlarının üstünde. Bu fiyat, kooperatiflerimizin görüşleri alınıp, birlik imkanları zorlanarak belirlenmiştir. Eylül ayında başladığımız alımlarda bugün itibariyle 40 bin tona ulaştık. Sezon sonuna kadar 110-120 bin ton civarında alım yapabileceğimizi düşünüyoruz.”

Dünya borsalarında ve piyasalarda yaşanacak değişikliklerin anında üreticiye yansıtılacağını belirten Özçoban, 5 yıldır tüm imkanlarını seferber ederek Ege'de pamuk üretiminin sürdürülmesi için mücadele verdiklerini, sıfır faizle gübre, tohum ve motorin kredisi verdiklerini, dağıttıkları ayni ve nakdi kredinin ise 60 milyon YTL'yi aştığını ifade etti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı