Ege Haberleri

EGE

  Tariş Pamuk’a 50 MİLYON liralık uyarı

  Selim TÜRSEN / HÜRRİYET
  25.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 25.07.2012 - 15:59

  Arsasını satın aldığı Tariş Pamuk Birliği’ni kandırdığı gerekçesiyle mahkemelik olan İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nin (İAOSB) Başkanı Hilmi Uğurtaş, Birlik yöneticilerini ağır dille uyardı.

  Arsasını satın aldığı Tariş Pamuk Birliği’ni kandırdığı gerekçesiyle mahkemelik olan İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nin (İAOSB) Başkanı Hilmi Uğurtaş, Birlik yöneticilerini ağır dille uyararak, “En az 50 milyon TL’lik tazminat davasına hazırlıklı olsunlar” dedi. Uğurtaş, Birlik yönetiminin, “Aldatıldık” diyerek tribünlere oynadığını da ileri sürerek, şöyle konuştu: “Bu davanın yüzde 100 lehimize sonuçlanacağına inanıyoruz. Gabin ya da kandırılma diye bir şey söz konusu değil. Burada her şey açık oynanmış. O nedenle en az 50 milyon TL’lik tazminat davasına hazırlıklı olsunlar. Zannetmesinler ki İAOSB köşeye sıkışır. Onlar bugünden 50 milyon TL’yi nasıl ödeyeceklerinin hesabını yapmaya başlasınlar.”
  İAOSB’ye maliyeti 300 TL
  Hilmi Uğurtaş, yasa gereği Türkiye’deki bütün OSB’lerde parselasyon yapma yetkisinin sadece bölge yönetimlerinin tüzel kişiliğinde olduğunu, o nedenle sadece Tariş’in değil, hiçbir şirketin kendi arsasını istediği gibi parselleyip satamayacağını söyledi. İAOSB olarak arsayı metrekaresi 183 TL’ye satın aldıktan sonra parselasyonla yüzde 30’unu kaybettiklerini, yollar ve altyapı geliştirme kayıplarıyla birlikte kendilerine maliyetinin 300 TL’nin üzerine çıktığını belirten Uğurtaş, “Tariş altı ay önce alt yapı sorunu olmayan bir başka arsasını 220 TL’ye satmıştı. Biz ise 300 TL’ye almış olduk. Bu nasıl kandırma? 6 bin metrekare arsayı 400 liradan satışa koyduğumuzda talipli bile çıkmadı” dedi.
  Tribünlere oynuyorlar
  Tariş Pamuk Birliği yönetiminin bütün bunları bildiğini kaydeden Hilmi Uğurtaş, bugün gelinen noktayı iki nedene bağlayarak şunları savundu: “Birincisi, tribünlere oynuyorlar. Biz gayrimenkul geliştirme işlemlerini yaptıktan sonra arsaları satabilmek için basına açıklamalar yapınca arsalar kıymete bindi ve ‘Kandırıldık’ diye tribünlere oynayıp dava açmaya karar verdiler. İkinci olarak, ‘Yargıda yürütmeyi durdurma alırsak bunları köşeye sıkıştırırız. İAOSB arsayı alırken kredi kullandı. Kredinin geri ödemesi var. Bu dava en az iki yıl sürer. Ödeme yapabilmek için bize gelip alın şu kadar para davadan çekilin derler’ hesabı içindeler.”

  Yagıtay’dan aynı dilekçeye iki ayrı karar
  Tariş Pamuk-İAOSB arasındaki dava süreci ilginç gelişmelere sahne oluyor. Davayı önce asliye hukuk mahkemesine açan Tariş Pamuk, daha sonra aynı davayı asliye ceza mahkemesine açıyor. Asliye hukuk mahkemesinin verdiği karara itiraz eden Tariş’i reddeden Yargıtay 1. Dairesi, 15 gün sona aynı dilekçe ve savunmaya asliye ceza mahkemesinden gelen kararı onuyor. Hilmi Uğurtaş, yargının bu tutumunu, “Aynı daire, 1. Daire, başkan aynı, iki kararı veren başkan aynı, bir tane de üye aynı. 15 gün arayla neden? Aynı iddia, aynı savunma. Kelimesi kelimesine her şey aynı. Bir virgül bile eksik değil. Her iki taraf da her iki mahkemenin savunmasına başlığını değiştirerek gönderdi. Onların iddiaları, bizim savunmamız, ikisi de aynı. Aynı Yargıtay 1. Hukuk Dairesi, bir mahkeme kararını onayladı, öbür mahkeme kararını bozdu. Bozunca da hakim, ‘Yargıtay bozdu’ diyerek tedbir koydu” sözleriyle izah ediyor.

  Ne olmuştu?
  Zora düşen Tariş Pamuk Birliği, Çiğli Atatürk OSB’deki fabrikasını kapatıp, işçilerini çıkardıktan sonra borçlarını ödeyebilmek için arsasını 70 milyon TL’ye genel kurul kararıyla organize sanayi bölgesi yönetimine satmıştı. İAOSB yönetiminin, arsayı aldıktan sonra alışveriş merkezi  yapmak isteyen bazı kuruluşlara satılması gündeme geldiğinde büyük tartışmalar başlamıştı. Tariş Birlik yönetimi bunun üzerine zora düştükleri için kandırılarak arsanın çok ucuz bir şekilde ellerinden alındığını öne sürerek dava açmış ve mahkeme tedbir kararı koymuştu.

   

   


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı