Ege Haberleri

  Tariş işçilerine müjde

  Burcu TANER/ İZMİR, (DHA)
  27.01.2012 - 11:35 | Son Güncelleme:

  Yaklaşık iki yıl önce fabrikalarının tasfiye edilmesi sonucu işsiz kalan 600 Tariş İplik işçisi adına fabrika arazisini satın alan ve burada AVM kurmayı planlayan İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nin (İAOSB) kapısını çalan sendika, müjdeyi Bölge Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş’tan aldı.

  TARİŞ Pamuk Birliği’nden İAOSB tarafından satın alınan ve üzerinde kurulacak alışveriş merkezi için inşaat devlerinin sıraya girdiği Tariş İplik Fabrikası arazisi hakkında gelişmeleri öğrenen sendikacılar, bölge yönetimine “O dönemde işten çıkarılan işçilere öncelik” verin derken yönetimin de sıcak baktığı öğrenildi. Konuyla ilgili bilgi veren Tekstil İşçileri Sendikası (TEKSİF) İzmir Şubesi Başkanı Faruk Aksoy, konuyu yakından takip ettiklerini, AVM kurulması ile ilgili haberler üzerine İAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş’ı ziyaret ettiğini söyledi.

   

  Uğurtaş'tan örnek ziyaret

   

  Ziyarette Uğurtaş’ın kendisiyle yakından ilgilendiğini ve Tariş İplik Fabrikası’nın tasfiye edilmesi sonucu işten atılan 600 işçinin durumunu anlattığını aktaran Aksoy, “Sayın Uğurtaş anlattıklarımızı samimi bir şekilde dinledi. Sosyal sorumluluk adına kendisine AVM’de istihdam edilecek kişilerin alımında işten atılan arkadaşlarımıza öncelik tanınmasını önerdim. Hilmi Bey araziye taliplinin çok olduğunu, AVM kurmanın ihtimaller arasında olduğunu söyledi. Aynı zamanda o süreçte mevcut yönetim başta olursa önceliği işten atılan Tariş işçilerine vereceğini söyleyerek bizleri çok mutlu etti. Kendisine çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

   

  Çoğu işçi köye döndü

   

  O dönemde işten atılan ve tazminatları için günlerce Tariş Pamuk Birliği önünde eylem yapan 600 işçiden büyük çoğunluğunun köye geri döndüğünü, kentte kalan önemli bir kısmının da iş ihtiyacı bulunduğunu dile getiren Aksoy, “Kahramanlar’daki kombine binası satılırken de böyle bir şart konulur ve orada işsiz kalacak kişilere imkanlar sağlanırsa bunun için de ayrıca sevineceğiz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı