Ege Haberleri

EGE

  Tariş’in artık regüle edici bir görevi yok

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  25.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İncir Birliği Başkanı Karazor, “Yöneticiler mal varlıklarıyla kefalet bulup kredi çekecek, üreticinin parasını ödeyecek, sonra da piyasayı regüle edecek. Böyle bir şey yok” dedi.

  TARİŞ İncir Birliği Başkanı Hasan Hüseyin Karazor, Tariş’in artık piyasayı “regüle edici” (düzenleyici) misyonunun bittiğini söyledi. Birliğin olağan genel kurulunda üretici ortaklara seslenen Karazor, 2006’da yükselen ivmenin 2007’deki kuraklıkla düştüğünü, daha sonra da üreticinin ürününü Tariş’e getirmemesinden kaynaklı sıkıntı yaşandığını belirtti.

  Hasan Hüseyin Karazor, “Üretici ürününü getirmeyince pazarlarımızı kaybettik. Yeniden geri kazanmak için en az 3-4 yıl gerektiğini söyledik. Bugün itibariyle satışını, bağlantısını yaptığımız 2 bin-2 bin 500 ton ihracat var. Bize gelen incir ise bin 100 tondu. Bunu satar mısın, koklar mısın? Bununla hangi pazarı tutarsın?” diye sordu.

  Çöpçü değiliz

  Yönetimin bu yıl risk alarak alımı erken kapattığını hatırlatan Karazor, attıkları adımlara rağmen kooperatiflerdeki üretici bilincinin gelişmediğini kaydetti. Hasan Hüseyin Karazor, önümüzdeki yıl farklı bir uygulamaya geçeceklerini, bölgesel farkları gözönüne alarak taahhütün yüzde 30’unu belli bir tarihte kooperatife getirme şartı koyacaklarını bildirdi.

  Karazor, “İyi mal bittikten sonra kötüsünü almayacağız. Tariş çöpçü değildir. Artık piyasayı regüle etme gibi bir görevi de yok. Eskiden belki vardı, çünkü para devletindi. Ama şimdi para Tariş’in parası. Yöneticiler mal varlıklarıyla kefalet bulup kredi çekecek, üreticinin parasını ödeyecek, sonra da piyasayı regüle edecek. Böyle bir şey yok. Tariş artık rantabl olmak zorunda. Satmayacağı malı almayacak” dedi.

  PEROKSİT TEPKİSİ

  Geçen yılki genel kurulda hidrojen peroksitle incirin beyazlatılmasının yurtdışı pazarları kaybettireceği yönünde uyarı yaptığını hatırlatan Karazor, “Geçen sene kötü bir sezon yaşandı. Peroksitle günü kurtardık. Ama biz kurtaramadık. Zararın birçoğu peroksit kullananlar tarafından bize yaptırılan zarardır. Ben 3-3.5 TL’ye incir alırken, o, kötü inciri 75 kuruşa alıp peroksite batıracak ve benimle aynı rafta olacak” diye tepki gösterdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı