Iğdır Haberleri

IĞDIR HABERLERİ

  'Tarımsal üretim yaparken ekolojik dengeyi koruyalım'

  DHA
  07 Mart 2017 - 11:40Son Güncelleme : 07 Mart 2017 - 11:41

  'Tarımsal üretim yaparken ekolojik dengeyi koruyalım'

  Suat DENİZ/ IĞDIR, (DHA)- Orman ve Su İşleri Iğdır Şube Müdürü Mete Türkoğlu, tarımsal üretim yaparken ekolojik dengenin korunması gerektiğini bildirdi.

  Mete Türkoğlu, tarım alanlarından daha fazla verim elde etmek için, bilinçsizce kullanılan gübreleme ve ilaçlamanın zamansız ve fazla miktarda kullanıldığına dikkati çekti. Kullanılan gübre ve ilaçların yüzde 40-50’sinin bitkilere yararlı olabildiğini belirten Türkoğlu, "Geri kalan kısmı ise topraktan yıkanma, yüzey akışları ve buharlaşama ile uzaklaşmaktadır. Bu şekilde topraktan uzaklaşan gübre ve ilaçlar toprak, hava ve su ortamlarında çeşitli olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Kimyasalların toprak üzerindeki olumsuz etkileri hemen fark edilmemektedir. Çünkü toprak, parçacıkları, biyolojik sistemi ile kuvvetli bir dayanım gösterme gücüne sahiptir. Toprak analizi yaptırılmadan aşırı kimyasal kullanma toprakta kirlenme ve toprak özelliğinin bozulmasına neden olmaktadır. Bu yüzden özelliği bozulan topraktan kaliteli ve verimli mahsul almak imkansızlaşmaktadır" diye konuştu.

  FOTOĞRAFLI

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  IğdırBugün18 ºCSıcak
  • Perş20 ºC
  • Cuma18 ºC
  • Cmts19 ºC
  • Pazr 21 ºC
  • Pzts22 ºC
  • Salı20 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı