ANTALYA HABERLERİ

Tarımsal Öğretimin 169. Yıldönümü

AA / Gülsem Adam
10.01.2015 - 11:49Son Güncelleme :

- ZMO Antalya Şubesi Başkanı Tuncer: - "Türkiye'nin her tarafında toprak koruma kurulları, tarım topraklarının tarım dışı kullanılmasının yardımcı organları haline getirilmiştir" - "Son olarak Batı Çevre Yolu'nda bin 900 metrelik yolun açılabilmesi için 3 bin dekar tarım arazisinin elden çıkarılması, bunun en önemli kanıtlarından biridir"

AA / Gülsem Adam

ANTALYA (AA) - Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Antalya Şubesi Başkanı VahapTuncer, Türkiye'de toprak koruma kurullarının tarım topraklarının "tarım dışı kullanılmasının yardımcı organları" haline getirildiğini öne sürerek, "Son olarak Batı Çevre Yolu'nda bin 900 metrelik yolun açılabilmesi için 3 bin dekar tarım arazisinin elden çıkarılması, bunun en önemli kanıtlarından biridir" dedi.

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Ziraat Mühendisleri Odası Şubesi Antalya Şubesi'nin "Ülkemizde Tarımsal Öğretimin 169. Yıl Dönümü" dolayısıyla düzenlediği etkinlik, Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu'nda yapıldı.

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Göçmen, yaptığı konuşmada, 1983 yılında 13 akademik personelle öğretime başlayan fakültelerinde 89 öğretim üyesine ulaşıldığını, fakültede bin 558 lisans, 181 yüksek lisans ve 94 doktora öğrencisi bulunduğunu kaydetti.

- "10 yılda 248 bin dekar arazi tarım dışına çıkarıldı"

ZMO Antalya Şubesi Başkanı Başkanı Vahap Tuncer, konuşmasında, modern, kalkınmış ülkelerde tarım politikalarının üreticiyi, tüketiciyi koruduğunu ve sürdürülebilir tarım politikalarıyla tarımda çevreci özellikler taşıdığını ifade etti.

Türkiye'de ise bu ilkelerin yeterince uygulanmadığını öne süren Tuncer, tarım topraklarının korunması gerektiğinin altını çizdi. Antalya'da son 10 yılda 248 bin dekar arazinin tarım dışına çıkarıldığına değinen Tuncer, şunları kaydetti:

"Bu istatistik, Antalya Ticaret Borsasının yaptırmış olduğu bir araştırmanın sonucudur. Türkiye'de tarım arazilerinin korunması için Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'nu çıkarılmış ve bu kanun kapsamında toprak koruma kurulları oluşturulmuştur. Türkiye'nin her tarafında toprak koruma kurulları, tarım topraklarının tarım dışı olarak kullanılmasının yardımcı organları haline getirilmiştir. Antalya'da son yıllarda elden çıkarılan tarım arazileri de bunun en önemli işaretlerinden biridir. Son olarak Batı Çevre Yolu'nda bin 900 metrelik yolun açılabilmesi için 3 bin dekar tarım arazisinin elden çıkarılması, bunun en önemli kanıtlarından biridir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Tarımsal Öğretimin 169. Yıldönümü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:13
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:20
Sayfa Başı