ANKARA HABERLERİ

Tarımda yağmur ve kar suyu önerisi

Hürriyet Haber
22.01.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Haymana Ziraat Odası Başkanı Halil İbrahim Balıkcı, yağmur ve kar sularının yapılacak göletler yardımıyla depolanması ve tarım alanlarının sulamasında kullanılmasının, Konya’nın ardından çok önemli bir tarım bölgesi olan Ankara’ya büyük ekonomik katkı sağlayacağını söyledi

Hürriyet Haber

Günümüzde suyun en etkin ve ekonomik şekilde kullanılması yönünde çeşitli çalışmalar yapıldığını ifade eden Balıkcı, şunları söyledi:

“Bu bağlamda sulama göletleri çok önemli. Göletler, sulama suyu olmadığı için tarım yapılamayan arazilerin ekonomiye kazandırılmasına, köylerde ekonominin canlanmasına yol açacak ve köyden şehre göçün önüne geçecek. Kar ve yağmur sularının depolandığı sulama göletlerinde, tarımsal sulama, herhangi bir enerji kaynağına ihtiyaç duyulmadan kendi cazibesiyle yapılabilmektedir. Enerji kaynağı kullanılmadığı için üreticinin, daha fazla gelir elde etmesine olanak sağlar. Ayrıca göletler iklimi yumuşattığı için don olaylarını azaltır. Tarım için gerekli olan şartların oluşmasına yardımcı olur. Ürün çeşitliliğini, verim ve kaliteyi artırır. Orman yangınlarına müdahalede kullanılır.”

Sulamayla örtü altı sebze yetiştiriciliği ve bölgede üretilemeyen ürünlerin de yetiştirilebileceğine işaret eden Balıkcı, bunun tarıma dayalı sanayiyi geliştirerek, işsizliğin azalmasına katkıda bulunacağını ifade etti. Seracılık gibi farklı üretim yöntemlerinin gelişmesiyle ürün çeşitliliğinin artacağını, tarımsal girdi ve makine kullanımında olumlu gelişmeler yaşanacağını belirten Balıkcı, aşırı sulama isteyen yonca, korunga, fiğ gibi yem bitkilerinin üretiminin artmasıyla hayvancılıkta da önemli gelişmeler sağlanacağını söyledi.

Tarımsal girdileri hammadde olarak kullanan sanayi dallarının tekstil ve gıdada da hızlı bir yükseliş trendine gireceğini belirten Balıkcı, “Ayrıca buna bağlı olarak inşaat, hizmetler ve ticaret gibi sektörlerde büyük canlanma olacaktır” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Tarımda yağmur ve kar suyu önerisi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

08 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:04
 • Guneş
  07:50
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı