ŞANLIURFA HABERLERİ

"Tarımda Kayıt Dışı İstihdamın Önüne Geçme Semineri"

AA / Yasin Dikme
08.12.2014 - 18:11Son Güncelleme :

- SGK Sigorta Birimleri Genel Müdürlüğü Bağımsız Çalışanlar Prim Daire Başkanı Özcan: - "Tarım sektöründe kayıt dışılık 2004’ten bu yana yüzde 88’den ancak ve ancak yüzde 85’e düşürülebildi"

AA / Yasin Dikme

ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa'da çiftçilere yönelik "Tarımda Kayıt Dışı İstihdamın Önüne Geçme Semineri" düzenlendi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sigorta Birimleri Genel Müdürlüğü Bağımsız Çalışanlar Prim Daire Başkanı Tevfik Özcan, Şanlıurfa Ziraat Odasında düzenlenen seminerde tarım sektöründe kayıt dışılığın yüzde 85 olduğunu söyledi.

Tarım sektörünün birçok alanı etkilediğine dikkati çeken Özcan, şunları kaydetti:

"24 milyon istihdamımızın yaklaşık 6 milyonu tarım sektöründe çalışıyor. Bu oranla çok ciddi bir rakam olduğunu görüyoruz ama ne var ki kayıt dışı istihdam, iş gücü piyasasının en temel sorunu. Maalesef tarım sektöründe kayıt dışılık çok daha fazla ancak son 10 yılda yaptığımız çalışmalarla tarım dışı sektörlerde yüzde 52 olan kayıt dışılığı yüzde 34’e düşürdük. Ne var ki üzülerek belirtmek gerekiyor. Tarım sektöründe kayıt dışılık 2004’ten bu yana yüzde 88’den ancak ve ancak yüzde 85’e düşürülebildi."

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Cevat Delil de tarım çalışanlarının sosyal güvenlik kapsamına alınması için yetkili iş birliğine hazır olduklarını anlattı.

"Tarım, stratejik sektördür" diyen Delil, "Milli gelirimize, ihracatımıza, istihdamımıza büyük katkı sağlıyor. Ulaştırma, gıda, giyim ve sanayi gibi diğer sektörlere sermaye transferi yapıyor. Sanayinin ham madde ihtiyacını karşılıyor. Tarım ve gıda, 17 milyar dolar ihracat yapılmasını sağlıyor. Tarımda istihdam edilen yaklaşık 5 milyon 815 bin çalışanın sadece 938 bini kayıtlıdır. Tarımda buna göre bakıldığında kayıt dışı istihdam oranı yüzde 83’tür" şeklinde konuştu.

Seminere SGK İl Müdürü İsmail Ünlü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Necip Özgökçe, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ali Rıza Öztürkmen ile çeşitli illerden gelen ziraat odası başkanları ve çiftçiler katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Şanlıurfa haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Şanlıurfa haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde "Tarımda Kayıt Dışı İstihdamın Önüne Geçme Semineri" haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ŞANLIURFA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Şubat 2018, Cumartesi
 • İmsak
  05:45
 • Guneş
  07:05
 • Öğle
  12:45
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  18:13
 • Yatsı
  19:28
Sayfa Başı