Ege Haberleri

  Tarımda genetiği bozmayın uyarısı

  Burcu TANER, (DHA)
  08.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Son günlerde tartışılan genetiği değiştirilmiş ürünlerin büyük tehdit oluşturduğunu söyleyen Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Çetin, “GDO’lu mısırlar hayvanlarımızın üremesini önlüyor” diye konuştu.

  TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Çetin, son günlerde tartışılan Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) konusunun ciddi endişe yarattığını söyledi. GDO’lu gıdaların hafife alınamayacak kadar tehlikeli olduğunu kaydeden Çetin, bazı yağlı bitkilerin genetiği değiştirilmiş tohumlarla üretiminin önemli tehdit oluşturduğunu dile getirdi. Çetin, “Hayvancılıkla uğraşanlar, GDO’lu ürünlerin hayvanların üremesinde ciddi gerilemeler yarattığını söylüyor. Bir besici, ineklerinin mısır yedirildiği için artık hamile kalamadığını anlattı. Çok vahim bu. Hayvancılığımızı nasıl ayakta tutarız diye uğraşırken, ineklerimizin neslinin devam etmesindeki gayretlerimize GDO ile fren konuluyor” dedi.
  KAYGI DUYUYORUZ
  GDO konusunda ciddi kaygılar taşıdıklarını anlatan Çetin, “Zeytinyağı genetiğine müdahale yapılamayacak tek üründür” diyerek, gıdaların genetiğine müdahale etmenin ciddi tehditler yarattığını söyledi. Türkiye’nin hızla kendi değerlerine dönmesinin ve ülkede üretilen yağların sahiplenilmesinin önemine işaret eden Çetin, “Böyle yapmazsak başımıza geleceklerden kendimiz sorumlu oluruz. Yerli malı haftasını tekrar yaşatmalıyız” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı